SON TV

Doların ateşi yükseldi!

Dolar bugün geçtiğimiz günlere oranla daha da arttı. 31 Ağustos 2018 tarihinde Dolar ve Euro ne durumda?

Doların ateşi yükseldi!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıları ve tehdit vari açıklamaları devam ardından yükselişe geçmesi ardından hükümetin attığı adımlarla ateşi alınan dolar yeniden yükselişe geçti.

Dolar dün 6.53 seyirlerinde devam ederken bugüne yükselişle başladı. Dolar ve Euro’daki artış hızını kesmek için ekonomi konusunda önemli adımların atılmaya devam ettiği öğrenildi.

ALBAYRAK’TAN AÇIKLAMA

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile hükümetin ekonomiye yönelik dolarizasyon saldırısına önlem almak için devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini açıklamıştı.

Aynı zamanda Alışveriş Merkezleri’nde dövizle satış ve kiraya son verileceğini söylemişti.

Hükümet bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Dolar ve Euro’ya da etki edecek tarihi bir konut kampanyasını açıkladı. Bu kampanya bugün başladı. Bunun ardından neler olacağı konusunda ekonomistler piyasayı dikkatle izliyor.

Peki bugün yani 31 Ağustos 2018 tarihinde Dolar ve Euro ne durumda? Hükümetin attığı birçok kritik adımla dolar bu güne nasıl başladı? Dolar sabah saatlerinde serbest piyasa da 6.53 seviyelerini gördü. Bu rakam düne oranla artmış durumda.  Dövizlerde işte en son rakamlar.

ŞU AN DOLAR

ALIŞ (TL) 6,6441
SATIŞ (TL) 6,6507

ŞU AN EURO

ALIŞ (TL) 7,8130
SATIŞ (TL) 7,8371

Dün 6.36 seviyesinden kapanan dolar/TL, bu sabah 6,53 seviyelerini gördü.

Kur bugün 6,64 civarında seyrediyor.

Euro/TL 7,81 civarında işlem görüyor.

Uzmanlar, BDDK, SPK ve TCMB’nin attığı adımların Türk lirasına spekülatif atakları sınırladığını belirtti.

Ekonomi uzmanları teknik açıdan Dolar/TL’de kurun 6.50 altında kaldığı sürece düşüş eğiliminin devam edebileceğini söyledi. Ayrıca ABD ile diplomatik haber akışının da yakından izlenmesi gerektiğini söyledi.

Küresel piyasalarda dolar dün ABD ile Meksika arasında NAFTA serbest ticaret anlaşmasının revizyonu konusunda sağlanan anlaşmanın getirdiği iyimserlikle dört haftanın dip seviyesini gördükten sonra yatırımcıların ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimine odaklanmalarıyla birlikte dar aralıkta seyrediyor.

Başlıca para birimleri karşısında doların seyrini izleyen dolar endeksi dün 94.434’e kadar gerileyerek 31 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra bugün 94.772’de bulunuyor.

Uzmanlar, yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında ABD’de yılın 2’nci çeyreğine ilişkin büyüme verilerinin takip edileceğini belirterek, dolar/TL’de teknik açıdan 6,10 seviyesinin destek, 6,40’ın direnç konumunda bulunduğunu dile getirdi.

İŞTE KONUT KAMPANYASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konutta başlatılan tarihi kampanyanın detaylarını anlattı. Kurum, başlatılan kampanyanın süreceği son tarihi de verdi.

SABAH Gazetesi’nden Seda TABAK’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gayrimenkul alanındaki kampanya kapsamında, projelerin satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacağını bildirdi. ‘Türkiye için kazanç vakti’ sloganıyla başlayan kampanya 31 Ekim’e kadar sürecek.

KAMPANYANIN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE NELER OLMUŞTU?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur nedeniyle mağdur olan reel sektörü rahatlatıcı tedbirleri Türkiye Bankalar Birliği’ne sundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da 16 maddelik destek ve önlem paketi hazırladı.

KURA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞLEMLER

Trump yönetimi tarafından Dolar kuru üzerinden başlatılan ekonomik kuşatma operasyonuna karşı tek yürek olan, para ve sermaye piyasalarında ilgili kurumların aldığı önlemlerle tansiyonu düşürme yolunda önemli adım atan Türkiye, şimdi de reel sektör, sanayici, KOBİ ve girişimciler için harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 6 binin üzerinde yatırımcıyla gerçekleştirdiği telekonferansla piyasalarda güveni artırmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı, reel sektörü banka kredileri kapsamında rahatlatıcı bir dizi tedbiri geçtiğimiz gün itibarıyla uygulamaya koydu.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kurum olarak, Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıların etkilerini kırmak ve ekonomiyi daha güçlü temellere kavuşturmak amacıyla başlatılan politikaların sürdürüldüğü ifade edildi. Kurdaki yükseliş sonrası bankaları ve reel sektörü rahatlatmak için devreye alınan aksiyon planının uygulamasına devam edildiği belirtilen açıklamada, “Bu kapsamda Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiyesiyle özellikle reel sektörü banka kredileri kapsamında rahatlatıcı bir dizi tedbiri devreye alıyoruz” ifadesine yer verildi. Bakanlık, tedbirler kapsamında yer alan hususların TBB Yönetim Kurulu tarafından üyelerine tavsiye niteliğinde alınan kararlar olduğuna dikkat çekti.

KREDİ KAPAMA OLMAYACAK

Belirlenen tedbirlere göre, her bir firmanın durumu ayrı ayrı özenle değerlendirilecek ve karşılıklı iyi niyet esasına dayalı hareket edilecek. Kredi kanalları açık tutulmaya, firma nakit akışlarının sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecek. Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacak.

BDDK

Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyecek.

SPK

Halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber ve açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlem yapılacak.

Bayram süresince yatırımcıları korumak için forex piyasasında kaldıraç oranı 1:1’e çekildi. Normal şartlarda kaldıraç 1:10 olarak uygulanıyordu.

HAZİNE

İhraç edilecek senetlerin çeşitlendirilmesi ve piyasaların desteklenmesi amacıyla 91 gün vadeli kuponsuz Hazine bonosu ihalesi yapıldı.

BORSA İSTANBUL

Açığa satış işlemi, son gerçekleşen işlem fiyatının üzerinde bir fiyattan yapılabilecek.