SON TV

Drej Ali olarak bilinen işadamı Ali Yasak’a FETÖ kumpası

Fetullahçı Terör Örgütü’nün, elebaşı Fetullah Gülen’e ‘Sümüklü Amerikan ajanı’ dediği için Drej Ali olarak bilinen işadamı Ali Yasak’a kumpas kurduğu ortaya çıktı. Hazırlanan iddianamede, Ali Yasak’ın Sultanahmet’teki kafesine gelen Fetullahçı imam Bahattin Karataş’a “Fetullah Gülen’in sümüklü bir Amerikan ajanı olduğu sır değil” dediği belirtildi.

Drej Ali olarak bilinen işadamı Ali Yasak’a FETÖ kumpası

Fetullahçı Terör Örgütü elebaşına ‘Sümüklü Amerikan ajanı’ dediği için Drej Ali olarak bilinen işadamı Ali Yasak hakkında kumpas soruşturması ve yargılama yürütüldüğü ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ali Yasak’ın müştekisi olduğu bir iddianame hazırladı.

‘SÜMÜKLÜ AJAN’ KUMPASI GETİRDİ

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü tarafından hazırlanan iddianamede, Ali Yasak’ın Sultanahmet’teki kafesine gelen Fetullahçı bir imama “Fetullah Gülen’in sümüklü bir Amerikan ajanı olduğu sır değil” dediği belirtildi. Bu söylem ardından FETÖ tarafından hedef alınan Yasak’a kumpas düzenlendi.

KURGU OLAYLA GÖZALTI

Yasak’a komplonun emniyet ayağında dönemin İstanbul Organize Şube Müdürü Ayhan B. ve ekibinin görev aldığı belirtildi. Komplo planı çerçevesinde Ayhan B.’nin talimatıyla Ali Yasak ve kardeşi Ömer Faruk Yasak’a, İbrahim E. ve Şenol İ. isimli organize polisleri tarafından kurgu bir olay çerçevesinde gözaltı yapıldı. Bülent Y. isimli işadamını gasp ettikleri iddiasıyla yapılan adli işlemin tamamen kurgu olduğu belirtildi. Bülent Y.’nin Yasak kardeşlerden şikâyetçi olması için organize polislerinin kendisini kandırdığını açıkladığı kaydedildi. Yasak’ın İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde tezgâhlanan kurgu soruşturmalar sonucu cezaevine girip 10 yıl hapse mahkûm edildiği belirtildi.

İddianamede, Ali Yasak’ın ifadelerine de yer verildi. Yasak ifadesinde, 2007 yılında Kurban Bayramı öncesinde FETÖ yöneticilerinden Bahattin Karataş’ın kendisini ziyarete gelerek FETÖ’ye kurban bağışında bulunmasını istediğini, yanında bulunan Salim T.’nin Karataş’a hitaben ‘Bırakın bu sümüklü Amerikan ajanının peşinden gitmeyi’ demesi üzerine Bahattin Karataş’ın yanlarından ayrıldığını, iki ya da üç gün sonra Bahattin Karataş’ın tekrar yanına gelerek Fetullah Gülen hakkında kötü konuşan kişinin kimliğini öğrenmek istediğini söyledi. Bunun üzerine de kendisinin ‘Sümüklü Amerikan ajanı olduğu bir sır değil, herkes söylüyor, ben de söylüyorum, isim istiyorsan al benim ismimi’ diyerek yanından gönderdiğini kaydetti.

FETÖ’NÜN HEDEFİ OLDU

Bu olaydan sonra 2008 yılında Ergenekon operasyonlarına dâhil edildiğini belirten Ali Yasak, Zekeriya Öz’ün Hürrem Sultan Hamamı’nın işletmesine ilişkin ihale hakkında da kendisi hakkında soruşturma yürüttüğünü ifade etti. Kuzey Irak’ta bulunan Zaho kentinde 5 bin konutluk inşaat projesine başladığını, örgütün Kuzey Irak sorumlusu Talip Büyük’ün kendisinden terör örgütü adına para istediğini, fakat kabul etmediğini kaydetti. Tüm bu yaşananlar ardından FETÖ’nün hedefi haline geldiğini dile getirdi.

Zekeriya Öz

SAÇAN VE AKÇAY TANIK OLDU

Ali Yasak ve kardeşine kurulan kumpas hakkında hazırlanan iddianamede, İstanbul eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ve İstanbul eski 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay da tanık olarak ifade verdi.

Adil Serdar Saçan, FETÖ’cü polis müdürü Recep Güven’in o dönemde İstihbarat Daire Başkanlığı’nda Organize Suçlar Müdürü olarak görev yaptığını, bir gün makamına gelerek Ali Yasak ve arkadaşlarına operasyon yapması için telkinde bulunduğunu, hatta ‘Bir bahane bul, grubu al’ dediğini anlattı.

“GÜLEN’E KÜFRETTİ, KALEMİ KIRILDI”

Tanık olarak dinlenen Şeref Akçay ise, Ali Yasak ile ilgili açılan davanın görev yaptığı mahkemede olduğunu, bu yargılamanın karar duruşmasında önce FETÖ’cü savcı Fikret Seçen’in kendisiyle görüşmek istediğini, aynı şekilde Celal Kara’nın da girişimde bulunduğunu, fakat her ikisini de reddettiğini kaydetti. Ali Yasak’a ceza verdiklerini, Savcı Celal Kara’nın sohbet sırasında Yasak’ın hocaya (örgüt elebaşı Fetullah Gülen) küfür ettiğini, bu nedenle kaleminin kırıldığını söylediğini ifade etti. Sonraki bir sohbette ise FETÖ’cü hâkim Metin Özçelik’in Ali Yasak’a verilen cezayı kastederek ‘İyi oldu, küfürbaz herif, kime küfür ettiğini bilsin’ dediğini kaydetti.

Celal Kara

Kumpasın emniyet ayağını oluşturduğu iddia edilen Ayhan B. ve İbrahim E. hakkında 3 ayrı suçtan ceza istendi. İki polisin de ByLock kullanıcısı olduğu saptandı. Yargı ayağını oluşturan ve ByLock kullanan Celal Kara, Metin Özçelik, Birol Bilen, Mehmet Uğurlu hakkındaki atılı suçlardan dolayı yürütülen soruşturma, suçların yargısal faaliyet sırasında işlendiği iddiaları nedeniyle ayrı bir soruşturma dosyasına kaydedildi.

Dava İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. İlk duruşma geçtiğimiz günlerde yapıldı. Şüpheliler yargılanıyor.

Ayrıca, şüpheli İbrahim E., Fenerbahçe ve eski Başkanı Aziz Yıldırım’a yönelik kumpas soruşturmasını kuran FETÖ’cü polislerden… Şüpheli bu dosya kapsamında tutuklu bulunuyor.