SON TV

Dünyanın ilk katlanabilen akıllı telefonu görücüye çıktı

Merkezi ABD'nin bulunan Çinli teknoloji firması Royole, FlexiPai adını verdiği katlanabilir telefonunu Pekin'deki lansmanda tanıttı. Ön siparişler almaya başlayacak olan şirketin telefonun fiyatı teknik özelliklerine bağlı olarak 1290 dolar ile 1863 dolar arasında değişicek

Dünyanın ilk katlanabilen akıllı telefonu görücüye çıktı

Merkezi ABD’nin  Califorina eyaletinde bulunan Çin menyeşli  Royole firması,  FlexiPai adını verdiği katlanabilir telefonunu Pekin’de düzenlenen lansmanla tanıttı. Royole’un telefonu, Water OS adındaki Android tabanlı işletim sistemini kullanıyor.

Ekran açık haldeyken 7,8 inç (19,8 cm).

Ancak kapalı haldeyken üç farklı küçük ekran işlevi görebiliyor. Ön yüz, arka yüz ve katlanan bölümdeki ekranlar, aynı anda farklı görüntüleri yansıtabiliyor.

FlexPaiTelefon katlanmış haldeyken, sırt kısmındaki küçük ekran gelen uyarıları gösterebiliyor.

Sadece 6 yıl önce kurulmuş olan Royole, bugünden itibaren yeni telefonlar için Çin’de ön siparişler almaya başlayacağını açıkladı.

FİYATLAR 1290 İLE 1863 DOLAR ARASINDA DEĞİŞECEK

Telefonun fiyatı ise teknik özelliklerine bağlı olarak 1290 dolar ile 1863 dolar arasında değişiyor.

FlexiPai’nin yazılım uzmanlarına özel bir modeli de bugün satışa çıkıyor.

Telefonların teslimatlarının Aralık ayında yapılması hedefleniyor.

Royole’un katlanabilir ekran teknolojisini tanıttığı lansman, tüketici teknolojileri uzmanları için de sürpriz oldu.

Güney Koreli Samsung ya da Çinli Huawei’nin katlanabilir ekranlı telefonları piyasaya süren ilk şirketler olması bekleniyordu.

Samsung’un katlanabilir ekran teknolojisinde kat ettiği ilerlemeleri 7 Kasım’da ABD’nin San Francisco kentinde düzenleyeceği ürün tanıtım toplantısında açıklayacağı yönünde beklentiler oluşmuştu.

FlexPai
Royole’un telefonu, Water OS adındaki Android tabanlı işletim sistemini kullanıyor.

Royole’un piyasaya sürmeye hazırlandığı FlexiPai’nin sosyal medyaya düşen videoları, telefonun kullandığı Android işletim sisteminin biraz elden geçirilmesi gerektiği yorumlarının yapılmasına yol açtı.

Katlanan ekranın çoklu moddan tek ekran moduna geçişlerde ekranda titremeler olduğu da ifade edildi.

Telefonun bir diğer alışılmadık özelliği ise ağırlığı. 350 gram olan FlexiPai, hem son iPhone XS Max’ten, hem de Samsung Galaxy Note 9’dan yaklaşık yüzde 50 daha ağır.

Royole, yeni telefonlarının 200.000 açma kapamaya kadar test edildiğini ve katlanabilir ekran özelliğinin yıllarca sorun çıkarmadan çalışabileceğini söylüyor.

Royole

Teknoloji danışmanlık şirketi Creative Strategies’den Carolina Milanesi, her ne kadar FlexiPai’nin cep telefonu piyasasının yıldızı olmasının zor olduğunu belirtse de, tanıtılan teknolojinin etkileyici olduğunu ifade ediyor:

“Royole dünyada bir ilki başardığını söyleme hakkını elde etti. Bunu daha önce adı duyulmamış bir firmanın yapması da ayrıca inanılmaz.”

Milanesi, Royole’un telefonu sayesinde yazılımcıların şimdiden katlanabilir telefonlar için uygulamalar geliştirmeye başlayabileceğini ifade ediyor.

Milanesi’ye göre Royole’un yakın gelecekte teknoloji dünyasının devleri tarafından satın alınması da güçlü bir olasılık.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: