SON TV

Dünyanın Uyanışı’nın yazarından Atiye’ye dava

Dünyanın Uyanışı adlı romanın sahibi yazar Şengül Boybaş, Atiye dizisinin romanından esinlenilerek çekildiğini belirterek eserine ve ismine yer verilmediği iddiasıyla yapım şirketine dava açtı.

Dünyanın Uyanışı’nın yazarından Atiye’ye dava

Dizi ve film platformu Netflix için çekilen Atiye adlı dizi esinlenildiği romanın yazarıyla davalık oldu. Dünyanın Uyanışı adlı romandan esinlenilerek yazılan diziye romanın yazarı Şengül Boybaş dava açtı.

Yazar Boybaş, dizinin romanından esinlenilerek çekildiğini ancak dizinin, jeneriği, fragmanı, afiş gibi tanıtımlarında eserine ve ismine yer verilmediğini belirterek dizinin yapım şirketi olan OG Prodüksiyon’a dava açtı.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SEZONA YAYIN DURDURMA TALEBİ

Hürriyet’te yer alan habere göre; İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava dilekçesinde Boybaş, dizi ekibinin hiçbir organizasyonuna çağrılmadığını, dizi hakkında verilen demeçlerde Boybaş ve eserden hiç bahsedilmediğini belirterek hak ihlali olduğunu savundu.

Boybaş, birinci sezonu geçtiğimiz yılın aralık ayında yayınlanan dizinin ikinci ve üçüncü sezonlarının yayınlarının durdurulmasına yönelik tedbir kararı istedi.

Dizinin başrollerini Beren Saat, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger ve Mehmet Günsür paylaşıyor.