SON TV

Duygu Asena’nın 73. yaş günü Doodle oldu! Duygu Asena kimdir? İşte hayatı ve eserleriyle Duygu Asena…

Duygu Asena’nın bugün 73. yaş günü. Doodle’da Duygu Asena'yı gören vatandaşlar, yazarın hayatı ile ilgili bilgileri araştırmaya başladılar. Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden kabul edilen Duygu Asena'nın bugün 73. doğum günü. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google Duygu Asena'yı doğum gününde unutmadı ve Doodle ile andı. Peki Duygu Asena kimdir? İşte hayat hikayesi ve eserleri...

Duygu Asena’nın 73. yaş günü Doodle oldu! Duygu Asena kimdir? İşte hayatı ve eserleriyle Duygu Asena…

“Duygu Asena kimdir?” sorusu ve yazarın kitapları merak ediliyor. Duygu Asena ne zaman, neden öldü? Google bazı sanatçıların ölüm yıl dönümlerinde veya doğum günlerinde Doodle’ı o sanatçıya özgün hazırlıyor. Her yıl doodle olan isimler farklılık gösterebiliyor. 19 Nisan’da Doodle olan isim Duygu Asena oldu.

Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden kabul edilen Duygu Asena’nın bugün doğum günü. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google Duygu Asena’yı doğum gününde unutmadı ve Doodle ile andı. Peki Duygu Asena kimdir? İşte hayat hikayesi ve eserleri…

Duygu Asena 19 Nisan 1946’da İstanbul’da doğdu. Dünyanın en büyük arama motorlarından birisi olan Google bugün Doodle’ına Duygu Asena’yı taşıdı. Doodle’ı gören insanlar Google’ın Doodle’ı Duygu Asena kimdir sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte Duygu Asena’nın hayat hikayesi ve kitapları…

DUYGU ASENA KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünü bitirip bir süre bu alanda çalıştıktan sonra gazeteciliğe yöneldi. 1972 yılında ilk yazısı Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayınlanan Duygu Asena, daha sonra çeşitli gazetelerde yazar ve muhabir olarak görev yaptı. 70’lerin sonunda Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok kadın dergisini yönetti. Aynı zamanda Söz, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.

​1987 yılında yayınlanan “Kadının Adı Yok” isimli ilk kitabı bir yıl içinde 40 baskı yaparak rekor kırdı. Ancak daha sonra Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak satışı sınırlandırıldı, poşet içinde satılmaya başlandı. Daha sonra Duygu Asena’nın açtığı dava ile kitap yeniden serbest olarak satılmaya başlandı. Kadının Adı Yok ayrıca Hollanda, Almanya ve Yunanistan’da da tercüme edilerek yayınlandı. Kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da uyarlandı.

Duygu Asena, 30 Temmuz 2006’da beyin tümörü nedeniyle İstanbul’da vefat etti. Hala feminizmin en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir.

DUYGU ASENA NEDEN ÖLDÜ?

Duygu Asena’nın, beyin tümörüne bağlı solunun durması nedeniyle öldüğü ve 2004 yılından itibaren beyin tümörü yüzünden tedavi gördüğü belirtilmişti. Duygu Asena 2006 yılında hayatını kaybetti.

DUYGU ASENA’NIN KİTAPLARI

– Paramparça, 2004

– Aşk Gidiyorum Demez, 2003

– Aslında Özgürsün, 2001

– Aynada Aşk Vardı, 1997

– Değişen Bir Şey Yok, 1994

– Kahramanlar Hep Erkek, 1992

– Aslında Aşk da Yok, 1989

– Kadının Adı Yok, 1987

DUYGU ASENA SÖZLERİ

“Bir kez ve çok güçlü acı çekmek, yaşam boyu kronikleşmiş acıyı çekmekten daha kolaydır.”

“Özgürlük kimseye bir zararın olmadan canının istediğini yapabilmektir. Ahlak; o da kimseye bir zararı olmadan yaşayabilmektir.”

“İnsan yaşamında eksik olanı, ‘her şey’ sanıyor.”

ETİKETLER: