SON TV

Dyson’ın elektrikli otomobili 2021’de yollarda

Daha çok ürettiği torbasız elektrikli süpürgelerle tanınan İngiliz markası Dyson'ın, geçtiğimiz yılın sonunda duyurduğu elektrikli aracı hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Dyson'ın elektrikli otomobili 2021'de yollarda olacak.

Dyson’ın elektrikli otomobili 2021’de yollarda

İngiliz süpürge üreticisi Dyson’ın elektrikli otomobili hakkında ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ı haberine göre, henüz bir prototip aşamasında olan aracın, 2021 yılında piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Şirketin bu kapsamda kurulan otomotiv birimi, İngiltere’nin güneyindeki eski bir havaalanında taşınmış durumda. Bu merkezde 17 kilometre uzunluğunda bir test parkuru yer alıyor. Projede yaklaşık bin kişi çalışıyor, personelin 600’den fazlasının ise yeni istihdam edildiği belirtildi. Süpürge sektöründe birçok yeniliğe imza atan markanı otomobili otonom sürüşü destekleyecek. Şirket yetkilileri, Dyson’ın elektrikli otomobilinin premium markalara rakip olacağını belirtiyor.

PREMİUM BİR MODEL OLACAK

Otomotiv ekiplerinin sürekli büyümeye devam ettiğini vurgulayan Dyson CEO’su Jim Rowan, “Otomobil projemizde bir sonraki evreye geçtik. Verdiğimiz sözleri tutmak için çalışıyoruz” dedi. Dyson’ın kendi sektöründeki premium konumunu hatırlatan şirkete yakın kaynaklar, elektrikli aracın da aynı şekilde üst segment olacağını aktardı. Zaten şirketin kurucusu James Dyson’ın, “Üreteceğimiz model çok radikal olacak” şeklindeki beyanı da bu tezi destekler nitelikte.

OTONOM SİSTEM

Gelen bilgiler arasında Dyson’ın elektrikli otomobilinin otonom, yani şoförsüz sürüş teknolojisine sahip olacağı da var. Uzmanlar Dyson’ın bir süredir pil teknolojisine yatırım yaptığını belirterek, şirketin elektrikli otomobil rekabetinde elinin güçlü olduğunu kaydediyor. Otomotiv bölümüne bugüne kadar 2.6 milyar dolar yatırım yapan Dyson, geçen yıl cirosunu yüzde 40 artışla 6.28 milyar dolara, karını da yüzde 30’un üzerinde bir artışla 1.44 milyar dolara taşıdı.

0/5 (0 Reviews)