SON TV

Ekşisözlük’teki nefret söylemi mesaja soruşturma!

Ekşisözlük’teki nefret söylemi mesaja soruşturma!

Ekşisözlük günümüzde insanlar ve olaylar hakkında çirkin mesajlar içeren yorumlarıyla ünlenen bir platform. Herkes ve her şey hakkında nefret içerikli paylaşımlar yapan siteye bir yenisi daha eklendi. Genelde olaylara ve insanlara hakaret eden yorumlar giren üyeleriyle tanınan site bu kez dün Yeni Zelanda’da müslümanlara karşı meydana gelen terör saldırısını övdü. Hatta övmekle yetinmeyin böyle bir saldırının Türkiye’de de bu cuma günü olmasını temenni eden sözler yer aldı. Böylesine nefret ve saldırı ruhlu mesaj ardından sosyal medyada çok sayıda insan tepki gösterdi.

SORUŞTURMA

Bu olaylar ardından Ekşisözlük ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın; Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch’ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood’daki camiye cuma namazı esnasında gerçekleştirilen ve 49 kişinin şehit olduğu terör saldırısı öven Ekşi Sözlük yazarı hakkında inceleme başlattığı bildirildi.

Yeni Zelanda’daki bir camiye yapılan saldırı sonrası tüm dünya ayağa kalktı. Gündemde büyük yankı uyandıran saldırının görüntüleri de son dakika olarak sosyal medyada saldırganlar tarafından online bir şekilde yayınlandı. Yapılan saldırı sonrası sicili kabarık olan bir sosyal medya platformu ekşi sözlük’te Müslümanlara yönelik çirkin bir mesaj yazıldı. Yayınlanan içerikte, “Videoyu izlerken, keşke Türkiye’ye gelip bu cuma günü camileri temizlese diye iç geçirdim.” yazıldığı görüldü.

Yeni Zelanda’da Müslümanların namaz kıldığı bir camiiye korkunç bir silahlı saldırı düzenlendi. Aracıyla gelen saldırgan kafasına taktığı kamera ile saldırıyı kaydedip sosyal medyada paylaştı. Dünya son dakika olarak haberi geçti. Videoda saldırganın camiye girip rastgele etrafa ateş açtığı görülüyor. Saldırıda onlarca ölü ve yaralı olduğu belirtildi.

SOSYAL MEDYA PLATFORMU OLAN EKŞİ SÖZLÜK’TE MÜSLÜMANLARA ÇİRKİN MESAJ!

Yeni Zelanda’daki Müslümanlara yönelik yapılan saldırı sonrası bir sosyal medya platformu olan ekşi sözlük’te Müslümanları hedef alan bir mesaj yazıldı. “Mukemmeligindayanilmazhafiflgi” adlı bir kullanıcı cami saldırısı sonrası çirkin bir mesaj yayınladı. Yazdığı içerikte “Videoyu izlerken, keşke Türkiye’ye gelip bu cuma günü camileri temizlese diye iç geçirdim.” yazıldığı görüldü. Gelen yoğun tepkiler sonucu kullanıcının mesajı sildiği görüldü.

YAZILAN ÇİRKİN MESAJA KULLANICILARDAN BÜYÜK TEPKİ!

“Mukemmeligindayanilmazhafiflgi” adlı kullanıcının yazdığı çirkin mesaj sonrası birçok kullanıcı açılan başlık sonrası büyük tepkiler gösterdi.

EKŞİ SÖZLÜK’TE MÜSLÜMANLARA YÖNELİK MESAJLAR BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Yeni Zelanda’daki Müslümanlara yönelik yapılan saldırılar sonrası Ekşi Sözlük’te birçok çirkin mesajlar yazılmaya devam ediyor. Yazılan içeriklerde, “Dişilii, erkekli 1 milyar Müslümanın domuzun itlafına hazır ol, namerd…”, “Tüm Müslümanlar temizlenecek, beni şikayet et”, “Her izlediğimde aklıma, Maraş, Çorum, IŞİD vs. olanlar geliyor içimin yağları eriyor” yazıldığı görülüyor.

SEDAT KAPANOĞLU’NUN SİCİLİ KABARIK ÇIKTI

‘Türkiye’de sövemedi, ABD’den sövecek’

Kurucusu olduğu ‘ekşi sözlük’ isimli internet sitesi üzerinden İslami değerlere hakaret ettiği için 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve 5 yıl içerisinde aynı türden bir suç işlemesi halinde cezaevine konulacak olan Sedat Kapanoğlu’nun, ekşi sözlük isimli sitesini 2015 yılında devrederek, ABD’de ‘ekşi sözlük’ tarzı yeni bir internet sitesi açmaya hazırlanması, kamuoyunda “Türkiye’de sövemedi, ABD’den sövecek” şeklinde yorumlandı.

EKŞİ SÖZLÜK: “ENTRY’İ YAZAN KULLANICININ HESABI İSE NEFRET SÖYLEMİ SEBEBİYLE KAPATILMIŞTIR”
Ekşi Sözlük, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki şahsi hesabından terör saldırısını öven kullanıcısının hesabının nefret söylemi sebebiyle kapatıldığını açıklamıştı.
Ekşi Sözlük tarafından yapılan açıklamada; “Yeni Zelanda’da camiye saldırı başlığına yazılan kabul edilemez bahse konu entry, birkaç dakika içerisinde fark edilerek aynı dakikalar içerisinde silinmiş, entry’i yazan kullanıcının hesabı ise nefret söylemi sebebiyle kapatılmıştır. Konuyla ilgili emniyet birimleri tarafımızla iletişime geçmiştir, yasal süreç işlemektedir” denildi.

Kaynak: SABAH
0/5 (0 Reviews)