SON TV

Elektrik faturası 67 TL’nin üzerinde olanlar dikkat! Serbest tüketici limiti düşürüldü

Elektrikte yıllık 2 bin kilovatsaat olan serbest tüketici limiti 2019 için bin 600 kilovatsaate düşürüldü. Ayrıca elektrik tüketim desteği ödemeleri ise 5 Mart itibariyle başladı. Düzenleme ile serbest tüketici niteliğine kavuşan 4 milyon 968 bin 344 elektrik abonesi, elektrik şirketleriyle özel sözleşme yaparak avantajlı fiyattan elektrik alabilecek. Peki Sözleşmede dikkat edilecek hususlar hangileri? Elektrikte indirim avantajlarından nasıl yararlanılacak? İndirim oranında neye dikkat edilecek? Tüketicinin cayma hakkı ne zaman sona erecek? İşte konuya ilişkin yapılan son açıklama...

Elektrik faturası 67 TL’nin üzerinde olanlar dikkat! Serbest tüketici limiti düşürüldü

Aylık elektrik faturası yaklaşık 67 lira ve üzerinde olan aboneler, serbest tüketici haklarından yararlanabiliyor, şirketini kendisi seçebiliyor, avantaj gördüğü aboneliği tercih edebiliyor. Ayrıca elektrik tüketim desteği ödemeleri başladı.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ BAŞLADI

Başkan Erdoğan tarafından 8 Ocak’ta müjdesi verilen ihtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği ödemeleri başladı. Kimlik belgesi ve elektrik faturalarıyla PTT’ye giden ihtiyaç sahiplerinin 80 liraya kadar olan faturaları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödendi.

5 bine yakın PTT iş yerinden yapılacak ödemelerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen destek tutarı kadar tutar faturadan düşülecek. Ödemeler geçmişe dönük 3 ay boyunca da yapılacak. Elektrik tüketim desteği tutarı, hak sahibi adına her ay 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat, 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat, 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat karşılığı kadar olacak.

SERBEST TÜKETİCİ LİMİTİNDE İNDİRİM UYGULANDI

EPDK’nın yılbaşında yaptığı düzenleme ile, aylık elektrik faturası yaklaşık 67 lira ve üzerinde olan aboneler, yılbaşından itibaren serbest tüketici haklarından yararlanabilecek. Serbest tüketici limitinin 2 bin kilovatsaatten bin 600 kilovatsaate düşürülmesiyle birlikte ilave olarak 4 milyon 968 bin 344 abone serbest tüketici niteliğine kavuştu. Türkiye genelinde yıllık tüketimi bin 600 kilovatsaatten fazla tüketimi olan abone sayısı, toplam 19 milyon 501 bin 400 oldu.

SIK SORULAN SORULARA YANITLAR

1 – İndirim avantajlarından nasıl yararlanılacak?

Serbest tüketicilere, üretim ve tedarik lisansı sahibi şirketler elektrik satışı yapabiliyor. Serbest tüketici, tedarikçisini serbestçe belirleyerek imzaladığı ikili anlaşma ile elektrik enerjisi satın alabiliyor. Burada fiyatlama, tüketici ile satıcı arasındaki anlaşmaya bağlı olarak limitleme olmadan gerçekleşiyor. Tüketiciler, böylece çeşitli indirim ve avantajlardan yararlanabiliyor.

2 – Tüketici şirketini nasıl seçecek?

Serbest tüketici olabilecek tüketim değerlerini karşılayan aboneler, EPDK’nın internet sitesinde de bulunan listeden lisanslı şirketleri görebiliyor. Mevcut perakende şirkete form doldurarak veren abone, burasıyla bağlantısını kesiyor. Elektriği kesilmeden, şartlarını beğendiği tedarikçiye geçen abone karşılıklı bir sözleşme imzalıyor.

3 – İndirim oranında neye dikkat edilecek?

Düzenlemeye göre, indirim için serbest tüketici olan abonenin, yapacağı anlaşmayı iyi okuması gerekiyor. Önerilen indirim oranının; enerji bedeli üzerinden mi, enerji ve dağıtım bedeli üzerinden mi yoksa enerji, dağıtım, fon, pay ve vergiler toplamı üzerinden mi olacağı büyük önem taşıyor.

4 – Tüketicinin cayma hakkı var mı?

Serbest tüketici, 1 yıldan kısa süreli anlaşmalardan ise 14 gün içinde cayılabiliyor. Serbest tüketici olabilmek için çok zaman dilimli ölçüm yapabilen elektronik sayaçlar şart. Akıllı sayaçlara geçmek için elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulunuluyor. Elektronik sayaçlara ödenecek ücret ise, mevcut mekanik sayacın yaşına göre değişiklik gösteriyor.

Güneş

ETİKETLER: