SON TV

Emeklilikte yaşa takılanlar için son dakika gelişmeleri | EYT Meclis’e gelecek mi

EYT erken emeklilik problemi TBMM'de çözülüyor mu? EYT'de son durum ne? Erken emeklilik ve Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) son durumu yakından takip edenlerin gözü Meclis'te! Erken emeklilik ne zaman çıkacak? Emelilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) son durum nedir? Mehmet Muş'tan EYT açıklaması ne yönde? Erken emeklilik ve EYT çıkacak mı? 1 Ekim'de başlayacak olan TBMM'de erken emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için bir çözüm bulunacak mı? soruların yanıtları gündemde.

Emeklilikte yaşa takılanlar için son dakika gelişmeleri | EYT Meclis’e gelecek mi

Prim gün süresini doldurmasına rağmen yaş şartını yerine getiremediği için emekli olamayan yüz binlerce kişi, TBMM’de emekli olmalarını sağlayacak düzenlemenin hayata geçmesini bekliyor. Konu ile ilgili dün akşam bir son dakika açıklaması geldi. EYT ile ilgili son dakika açıklaması geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’tan Emelilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ile ilgili açıklama geldi. Emeklilikte yaşa takılanların durumu ile ilgili, ‘Şu an itibariyle bize gelen bir şey yoktur. Elimizde bir şey yoktur. Bu meseleyle ilgili çalışılmamız yoktur” dedi.  AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’tan Emelilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ile ilgili açıklama geldi. Emeklilikte yaşa takılanların durumu ile ilgili, “Şu an itibariyle bize gelen bir şey yoktur. Elimizde bir şey yoktur. Bu meseleyle ilgili çalışılmamız yoktur” dedi. Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik bir düzenleme olup olmadığı sorusu üzerine de Muş, “Şu an itibariyle bize gelen bir şey yoktur. Elimizde bir şey yoktur. BU meseleyle ilgili çalışılmamız yoktur” ifadelerini kullandı.

EYT İÇİN KANUN TASARISI TBMM’YE SUNULDU

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için meclise sunulmaya hazırlanan yasada 15 maddenin oluşacağı açıklandı. Yeni yasaya göre, emekli olmak isteyen vatandaşlar, emekliliği için gerekli yılları her ay maaşının yüzde 5 daha az almayı kabul ederek emekliliğini tamamlayacak. EYT yüzde 5 formülünü maaşında kestirmek şartıyla kabul edenler hemen emekli olacak. Bu formülün gereken prim gününü dolduran ve emeklilik için yaşa takılan kişiler için kurtarıcı olması bekleniyor.

Bu günlerde meclise gelmesi beklenen bu taslak 15 maddeden oluşuyor. Bu emekli adaylarının erken emekli edilmeleri halinde, hazineye ne kadarlık bir maliyet yansıyacağı hesaplarını ise Maliye Bakanlığı yürütüyor. Bu tasarı taslağına göre emekli adayları, emeklilik yaşına kadar geçen süre içinde belli oranda eksik maaş alacak, emeklilik yaşları geldiğinde ise normal maaş almaya başlayacaklar.

Bu taslağa göre;

Emekliliğine yaş itibariyle 1 yıl kalanlar % 4

Emekliliğine yaş itibariyle 2 yıl kalanlar % 5

Emekliliğine yaş itibariyle 3 yıl kalanlar % 6

Emekliliğine yaş itibariyle 4 yıl kalanlar % 7

Emekliliğine yaş itibariyle 5 yıl kalanlar % 8

Emekliliğine yaş itibariyle 6 yıl kalanlar % 9

Emekliliğine yaş itibariyle 7 yıl kalanlar % 10

oranında düşük maaş ile, kalan süreler boyunca yaşlılık aylığı alabilecekler.

ETİKETLER: