SON TV

Emniyet Müdürü Murat Çetiner’e tuhaf ihraç! FETÖ’cüleri bayram ettiren karar

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) infaz listesinde bulunan ve örgüt tarafından aktif düşman olarak kodlatılan İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner, kamu görevinden çıkarıldı. Darbeye karşı koyan isimlerin başında gelen Çetiner, 21 Aralık 2020’de FETÖ iltisakı iddiasıyla görevden uzaklaştırılmıştı. FETÖ itirafçılarının, Murat Çetiner’in beddua seanslarına alındığını, cemaatin en büyük düşmanlarından olduğunu, hatta cemaate tek başına savaş açtığını söylemelerine rağmen alınan ihraç kararı FETÖ mensuplarını bayram ettirdi. Murat Çetiner, aynı zamanda FETÖ üyeleri tarafından Ergenekon terör örgütü iddiasıyla dinlenerek evine böcek yerleştirilerek kumpas kurulmaya çalışılan isimler arasında yer almıştı. Çetiner’in meslekten ihraç edilmesinin ise son savunması alınmadan yapılması nedeniyle usulsüz olduğu iddia edildi.

Emniyet Müdürü Murat Çetiner’e tuhaf ihraç! FETÖ’cüleri bayram ettiren karar

İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner, 21 Aralık 2020 tarihinde FETÖ iltisakı iddiasıyla görevden uzaklaştırılmıştı. Aradan geçen 14 aylık sürecin ardından Çetiner, 14 Şubat 2022 tarihinde kamu görevinden çıkarıldı. 15 Temmuz hain darbe girişimi sürecinde Bakırköy Emniyet Müdürü olan Murat Çetiner, darbeye karşı koyan önemli isimler arasında yer alıyordu. Çetiner’e, 15 Temmuz hain darbe girişiminin akamete uğratılmasındaki çabaları ile kritik noktaların darbecilerin eline geçmemesi yönündeki çalışmalarından dolayı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca takdir belgesi verilmişti.

FETÖ ÇATI DAVASINDA MÜŞTEKİYDİ

Ergenekon kurucusu ve yöneticisi olmak suçlamasıyla da daha önce hakkında fiziki ve teknik takipler yapılan Murat Çetiner, 15 Temmuz hain darbe girişiminden önce Ankara’daki FETÖ Çatı Davasında müdahildi. Müşteki olarak ifade veren Çetiner, FETÖ’nün yargı ayağı tarafından yürütülen soruşturmalarda yaşadığı mağduriyet nedeniyle davaya müdahil olduğunu belirtmiş ve düne kadar FETÖ’ye yağcılık yapanların bugün kendisini kurtarmak için bu gibi davaları sulandırmaya çalıştığını ifade etmişti.

ÖRGÜTÜN EN BÜYÜK DÜŞMANI

Bunun yanında, 15 Temmuz’dan sonra FETÖ mahrem imamlarının verdiği talimatlar üzerine itirafçılar, herhangi bir soruşturma geçirmeleri halinde Murat Çetiner’in isminin verilmesi yönünde talimat aldıklarını pek çok ifadede belirttiler. Öyle ki, FETÖ itirafçısı Emre Keskin, ifadesinde Murat Çetiner’in örgütün İstanbul’daki en büyük düşmanları olduğunu, isminin beddua seanslarına alındığını, örgüt içinde cemaate tek başına savaş açtığından bahsedildiğini kaydetti.

ÖRGÜTÜN İNFAZ LİSTESİNDE İSMİ GEÇİYORDU

Emniyet Mahrem İmamı “Garson” kod adlı itirafçıdan elde edilen dijitallerde Murat Çetiner’in “Aktif Düşman” olarak fişlendiği, FETÖ/PDY Terör Örgütü tarafından hazırlanan “İNFAZ” listesinde isminin bulunduğu itirafçılar tarafından çoğu kez de ifade edildi.

FETÖ TARAFINDAN USULSÜZCE DİNLENDİ

Murat Çetiner, Ergenekon Terör Örgütü soruşturmaları kapsamında Ergenekon Terör Örgütünün kurucusu ve yöneticisi olduğu gerekçesiyle şüpheli sıfatıyla aylarca FETÖ mensuplarınca usulsüz dinlemelere, fiziki ve teknik takiplere maruz kaldı. Söz konusu bu olay örgüt üyelerinin ifadelerinde de yer aldı. Etkin pişmanlıktan yararlanmak suretiyle ifade veren eski Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Ömer Keskin, dinleme olayının 2009-2010 yıllarında olduğunu, Murat Çetiner’in evine böcek yerleştirildiğini ve dinleme yapıldığını söyledi.

İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTEDİLER

FETÖ itirafçısı Yusuf Yavuz Alemdar, örgüt içerisinde mahrem imam olan Akif ve Mert isimli şahıslar ile yaptığı görüşmede, Murat Çetiner’in cemaatin aktif düşmanları olduğunu, nefret uyandırmak ve itibarsızlaştırmak amacıyla sürekli gündemde tutulduğunu söylediklerini ifade etti. Alemdar, Murat Çetiner’in 17-25 Aralık sürecinin ardından İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne atandığını ve bu tayin haberiyle herkesin gözünde bir canavar algısı oluşturulduğunu, örgütle bağlantısı olan herkesin ipini çekeceği ve örgüte yönelik büyük bir operasyon yapacağının konuşulduğunu söyledi.

BANA “BURADA SADECE DEVLETE BAĞLI PERSONEL İSTİYORUZ” DEDİ

Murat Çetiner’i ziyarete gittiğini de aktaran Alemdar, “Hakkınızda ok konuşuluyor, İstanbul emniyetinde istenmiyorsunuz, neden size bu şekilde tepkiler geliyor?” sorusunu yönelttiğini ve buna karşılık Çetiner’in şu cevabı verdiğini kaydetti:

“Bak kardeşim bir tane devletimiz var, bu devleti küçük grupların cemaatin kontrolüne bırakmak geleceğimizi mahvetmek ve devleti bitirmek demektir. Bizim görevimiz vatanına milletine ve devletine bağlı düzgün nesillerin yetişmesi için çaba sarf etmektir. Türkiye de bulunan 75 milyon vatandaşın tamamının hakki bizim üstümüzde, biz kamu görevlileri, 75 milyonu bırakıp, küçük grupların menfaatine dayalı iş yapmaya kalkarsak millete ihanet etmiş oluruz, o yüzden burada sadece devlete bağlı personel istiyoruz.” Bunun gibi pek çok itirafçı ifadelerinde örgüt tarafından Murat Çetiner’e iftira atıldığını, örgütle bir bağının olmadığını hatta Çetiner’in örgüte karşı bayrak açtığını belirttiler.

KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARILDI

2017 ve 2019 tarihlerinde Çetiner hakkında yürütülen iki ayrı idari soruşturmada Çetiner’in örgüt ile herhangi bir iltisakının olmadığı belirlenmiş, bunun üzerine dosya işlemden kaldırılmıştı. Murat Çetiner, 3’üncü mükerrer soruşturmayla 2021 Aralık ayında tekrar gündeme geldi.

FETÖ ŞÜPHELİ POLİS BAŞMÜFETTİŞİ SORUŞTURMAYI YAPTI

Çetiner hakkında soruşturmayı ise FETÖ soruşturması olan bir polis başmüfettişi yaptı.  Raporu hazırlayan Polis Başmüfettişi Şakir Engin K.’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun 2015/156*** nolu soruşturma dosyasında esasen kendisinin halen FETÖ şüphelisi olduğu, Çetiner ile ilgili iki defa soruşturmaya ve kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesine rağmen başlatılan soruşturmada görevlendirildiği öğrenildi. FETÖ şüphelisi olarak soruşturması devam eden Şakir Engin K.’nın müfettiş olarak atanması ile düzenlediği araştırma ve tevdi raporu hukuken de uygun olmayacağı belirtildi.

SON SAVUNMASI ALINMADAN İHRAÇ EDİLDİ

2007 yılından itibaren FETÖ’nün bilinçli ve sistematik olarak hedef aldığı, örgüt tarafından usulsüz olarak dinlenen, Ergenekon Terör Örgütünün kurucusu ve yöneticisi olduğu iddialarıyla örgüt tarafından uzun yıllar fiziki ve teknik takiplere maruz kalan Çetiner’in meslekten ihraç edilmesi son savunması alınmadan yapılması nedeniyle usulsüz olduğu iddia edildi.