SON TV

Emrah Serbes’e 1 milyon 400 bin lira tazminat cezası

İzmir-Aydın Otoyolu'nda yaşanan trafik kazasında aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan yazar Emrah Serbes'in 1 milyon 400 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Emrah Serbes’e 1 milyon 400 bin lira tazminat cezası

İzmir-Aydın Otoyolu’nda 22 Eylül 2017’de, alkollü ve yüksek hızla kullandığı araçla 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir kazaya neden olarak hapis cezası alan Emrah Serbes hakkında açılan tazminat davası sonuçlandı.

Torbalı 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen ve taraf avukatlarının katıldığı davada, kazada anne, baba ve kardeşini kaybeden Ahmet Mert Özçelik’in avukatı davanın kabulüne, davalı Serbes’in avukatı ise davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Davanın kısmen kabulüne karar veren hakim, Serbes’in Özçelik’e annesi ve babasının vefatları için 550 biner lira, kardeşinin vefatı için ise 300 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Toplamda 1 milyon 400 bin lira olan manevi tazminat, kazanın olduğu 22 Eylül 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenecek.

NE OLMUŞTU?

İzmir-Aydın Otoyolu’nda 22 Eylül 2017’de, senarist ve yazar olan Emrah Serbes’in kullandığı 34 NT 5005 plakalı araç, Torbalı kavşağı civarında, Ayhan Özçelik’in (59) kullandığı 34 TV 9335 plakalı araca arkadan çarpmıştı. Kazada sürücü Özçelik ve 16 yaşındaki kızı Zeynep olay yerinde hayatını kaybetmiş, eşi Nilgün Özçelik ise kaldırıldığı hastanede 12 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Kazadan sonra 34 NT 5005 plakalı aracı kullandığını iddia eden Kenan Doğru tutuklanmıştı. Müşteki ailenin avukatının sürücünün belirlenmesi için güvenlik kamerası görüntüleri ve emniyet kemeri izlerinin tespitini talep etmesinin ardından otomobili kendisinin kullandığını eden Emrah Serbes, 28 Eylül 2017’de teslim olmuş ve tutuklanmıştı.

Serbes, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada 13 yıl 4 ay, kazanın ardından aracı kendisinin kullandığını söyleyen Kenan Doğru ise 1 yıl hapis cezası almıştı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, tarafların itirazlarını reddetmiş, kararı hukuka uygun bulmuştu. Temyiz’e giden karar Yargıtay 12. Ceza Dairesince de onanmıştı.

Kazada anne, baba ve kardeşini kaybeden Ahmet Mert Özçelik, Emrah Serbes’ten 4,5 milyon liralık manevi tazminat talebiyle davacı olmuştu.

Serbes, açık cezaevine geçtikten sonra koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle tahliye edilmişti.