SON TV

Ender Coşkun o haberi yalanladı

Bir gazetecinin ByLock sebebiyle gözaltına alınması üzerine T24 isimli haber sitesinde çıkan Bylock soruşturması krize dönüştü, başsavcı vekili süresiz izne ayrıldı’ haberi yalanlandı.

Ender Coşkun o haberi yalanladı

Geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin ByLock sebebiyle gözaltına alınması olayı ardından T24 haber sitesinde ‘Bylock soruşturması krize dönüştü, başsavcı vekili süresiz izne ayrıldı’ başlıklı bir haber yayınlanmıştı.

Haberde, Ankara’da gerçekleştirilen ve bir gazetecinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan Bylock soruşturmasının krize dönüştüğü iddia edilmişti. Ankara Adliyesi’nde Anayasal Suçlarla Mücadele Bürosu’ndan sorumlu Başsavcı Vekili Ender Coşkun’ün söz konusu soruşturma sebebiyle 3 Şubat itibarıyla izine ayrıldığı, görevi gereği üyesi olduğu iki ayrı Whatsapp grubundan da çıktığı ileri sürülmüştü.

Konuyla ilgili konuşan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ender Coşkun, sağlık nedeniyle 3 gün rapor aldığını, herhangi bir krizin söz konusu olmadığını, cihaz değişikliği nedeniyle Whatsapp gruplarından çıktığını, çeşitli internet sitelerindeki haberlere konu olan bir gazetecinin gözaltına alınması olayı sebebiyle görevden alındığı iddiasının doğru olmadığını, haberlerin yalan olduğunu söyledi.

Haberde Başsavcı Vekilinin süresiz izne ayrıldığı bilgisi yer alıyor. Yargı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bir hakim-savcı süresiz olarak izne ayrılamaz. İzin başlangıcı ve bitimi bellidir. İzinleri HSK’dan bu şekilde gelir. Mazeret iznine ayrılmış ise onun da süresi gün olarak net bir şekilde bellidir.