SON TV

Ercüment Ovalı’nın duyurduğu Dornaz Alfa nedir?

Ercüment Ovalı’nın duyurduğu Dornaz Alfa nedir?

Önceki akşam Dornaz Alfa adıyla Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın duyurduğu ilaç, Coronavirüs salgınının tedavisi açısından dikkat çekiyor. Coronavirüs ilacı olabileceği hususunda bazı gelişmelerin yaşandığı Dornaz Alfa ilacı, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın yaptığı duyurunun ardından tedavide yeni bir boyut açtı. Kistik fibroz hastalarının akciğerlerindeki viskoziteyi azaltan Dornaz Alfa, salgıların temizlenmesine olanak sağlıyor. Peki, Dornaz Alfa nedir ve Koronavirüs ilacı niteliği taşıyan bu gelişme hakkında son durum nedir? İşte, Dornaz Alfa ilacı hakkında detaylı bilgiler

Dornaz alfa ilacı, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımla gündeme geldi. Ercüment Ovalı, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ‘1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim.’ Peki, dornaz alfa ilacı nedir? Korona virüsü ile gündeme gelen dornaz alfa ilacı hakkında bilgiler

Corona virüsü mücadelesi için aşı ve ilaç çalışmaları yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, korona virüs tedavisinde sevindiren haberi duyurdu. Ovalı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada dornaz alfa corona virüs hastaların tedavisinde klinik testlere alınması gerektiğini belirtti. Ercüment Ovalı’nın açıklamasının ardından corona virüsü tedavisinde heyecan yaratan dornaz alfa nedir sorusunun yanıtı çok sayıda kişi tarafından merak konusu oldu.

Corona virüsü tedavisi ve aşısı için tüm dünyanın gözü kulağı gelecek olumlu haberlere çevrilmişken Prof. Dr. Ercüment Ovalı, korona virüs tedavisi için dornaz alfa ilacıyla ilgili açıklama yaptı.

DORNAZ ALFA NEDİR?

Dornase alfa DNA’yı seçici bir şekilde parçalayan bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I’in ( rhDNaz ) yüksek derecede saflaştırılmış bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının balgam / mukusunda bulunan DNA’yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinant formudur, bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da alandırılır. Bu ilaç, KF hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötrofillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sıklık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.