SON TV

Erdoğan, Washington Post’a yazdı: Kaşıkçı cinayeti aydınlatmak boynumuzun borcu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington Post makalesinde, "Kaşıkçı'nın katlinin üzerinden bir ay geçti, kendisi, en azından İslami usullere uygun şekilde defnedilmeyi hak etmektedir. Cenazesini bulup cinayeti aydınlatmak boynumuzun borcu" ifadelerini kullandı

Erdoğan, Washington Post’a yazdı: Kaşıkçı cinayeti aydınlatmak boynumuzun borcu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington Post gazetesi için yazdığı makalede Cemal Kaşıkçı cinayetine  ilişkin önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, makalede, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından yaşanan süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“EMİR SUUDİ HÜKÜMETİNİN EN ÜST MAKAMLARINDAN GELDİ”

Erdoğan, “Kaşıkçı’yı katletme emri Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldi. Emri Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldi. Emri Kral Selman’ın verdiğine inanmıyorum. Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Hadim ül-Haremeyn Kral Salman’ın verdiğine inanmam kesinlikle mümkün değildir” dedi.

“CİNAYETİ İŞLEYENLER 18 KİŞİNİN ARASINDA BULUNUYOR”

Erdoğan, “Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı cinayetine ilişkin cevaplaması gereken pek çok soru var. Gayretlerimiz neticesinde tüm dünya, Cemal Kaşıkçı’nın soğukkanlı biçimde bir suikast timi tarafından öldürüldüğünü öğrendi. Cinayeti işleyenlerin, Suudi Arabistan’da derdest edilen 18 şüphelinin içinde olduğunu biliyoruz.

“CİNAYETİ AYDINLATMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Kaşıkçı’nın katlinin üzerinden bir ay geçti, kendisi, en azından İslami usullere uygun şekilde defnedilmeyi hak etmektedir. Elimizde bulunan kanıtları, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerle paylaştık. Cenazesini bulup cinayeti aydınlatmak boynumuzun borcu” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Hiç kimse bir daha bir NATO müttefikinin toprağında böyle bir suç işlemeye cüret etmemelidir. (Aksi durumda) Çok ciddi sonuçları olacaktır.”

“Suudi yetkililerin, adalet davasına hizmet etmek yerine Kaşıkçı’nın kurban gittiği planlı cinayetin üstünü örtme çabaları üzüntü verici.”

“Cemal’in öldürülmesinde, kuklacıları teşhis etmeye ve Suudi yetkililerin kime güvenerek bu hareketleri yaptığını ortaya çıkarmaya mecburuz.” dedi.