SON TV

Eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un cezası belli oldu!

Eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur’un Fetullahçı Terör Örgütü yöneticiliğinden yargılandığı davada karar çıktı.

Eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un cezası belli oldu!

Eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur’un Fetullahçı Terör Örgütü yöneticiliğinden yargılandığı davada karar çıktı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Okur’un ‘FETÖ yöneticiliği’ suçundan 10 yıl hapsine hükmetti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve “örgüt yöneticiliği” ile suçlanan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un davasında karar çıktı.
10 YIL HAPİS
Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce görülen davada, İbrahim Okur ‘FETÖ yöneticiliği’ suçundan cezaya çarptırıldı. Önce 12 yıl alan Okur’un cezası yarı oranında arttırılarak 18 yıla çıkarıldı. Ardından Okur’un cezası etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanılarak 12 yıla düşürüldü. Ardından iyi hal indirimi de alan Okur 10 yıl hapse mahkûm edildi.
TUTUKLULUĞA DEVAM
Mahkeme, sanık Okur’un tutukluluk halinin devamına hükmetti. İbrahim Okur, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından 16 Temmuz 2016’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki mütalaasında, Okur’un “örgüt yöneticiliği” suçundan üst sınırdan hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

Bilindiği gibi Okur hakkında hazırlanan iddianamede, sanığın örgüt içerisindeki konumu, örgütün adeta silah olarak kullandığı yargı yapılanmasının en üstünde yer alan mahrem sınıf olan HSK 1. Daire Başkanlığı sıfatı ile FETÖ/PYD isimli terör örgütünün hücre yapılanmasında, HSK kurumu içerisinde özel göreve haiz yönetici sıfatında olduğu sonucuna varıldığı belirtilmişti. İddianamede, kamuoyuna mal olan Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi kumpas davaları soruşturmalarını yürüten Zekeriya Öz, Ercan Şafak ve Fikret Seçen’in İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atanmasını Okur’un sağladığı kaydedilmişti.

Kaynak: SABAH