SON TV

Eski korgeneral Metin İyidil gözaltına alındı!

15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında ağırlaştırılmış müebbet cezası alan, daha sonra istinaf tarafından tahliye ettirilen eski korgeneral Metin İyidil gözaltına alındı.

Eski korgeneral Metin İyidil gözaltına alındı!

Fetullahçı Terör Örgütü’nce gerçekleştirilen 15 Temmuz 2016 kanlı darbe girişimi sonrasında ağırlaştırılmış müebbet cezası alan, daha sonra istinaf tarafından tahliye ettirilen eski korgeneral Metin İyidil gözaltına alındı.

Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra TEM Şube Müdürlüğüne götürülen İyidil, 2012 yılında Genelkurmay Personel Başkanlığına atanmıştı. Metin İyidil’in Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının özel kalem müdürlerinin atanmasından karargahtaki kurmay subayların kritik görevlere getirilmesine kadar birçok atama kararına etkisi olduğu, FETÖ’nün üyelerinin TSK içindeki yapılanmasına katkı sağladığı iddia ediliyor.

Metin İyidil’in tahliye kararına Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığınca itirazda bulunulmuş ve savcılığın talebini değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21’inci Ceza Dairesi tarafından isnat edilen suç ve kaçma şüphesi gözetilerek hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

BAŞKENT ANKARA’DAKİ EVİNDE GÖZALTINA ALINDI!

Karar doğrultusunda harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri İyidil’i Çankaya’daki evinde gözaltına aldı.

Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen İyidil, TEM Şube Müdürlüğüne götürüldü.
İyidil’in Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

ESKİ KORGENERAL METİN İYİDİL KİMDİR?

Korgeneral Metin İyidil, Orgeneral Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı’na getirilmesinin ardından Eğitim Doktrin Komutanlığı’nda atama ve emeklilik sonucu boşalan 4 koltuğa getirilen isimlerden biri oldu. Bu atamalarda; Korgeneral Metin İyidil EDOK Muharebe Destek, Korgeneral Abdullah Barutçu EDOK Okullar, Korgeneral Mehmet Daysal EDOK Muharip Hizmetler ve Destek Eğitim, Korgeneral Mehmet Faruk Şengün EDOK Eğitim Koordinasyon Komutanlığı görevlerine atanmıştı.