SON TV

Eski Sakarya Valisi’ne Soruşturma Skandalı

Firari bir Fethullahçı tarafından, darbe gecesi gözaltına alınan darbeci askerleri fırçaladı diye şikayet edilen dönemin Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a büyük ayıp!

Eski Sakarya Valisi’ne Soruşturma Skandalı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, firari bir Fethullahçı tarafından darbe gecesi gözaltına alınan askerleri fırçaladı diye şikayet edilen dönemin Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’u şüpheli yaptı. Dosyanın yetkisizlikle gönderildiği İstanbul Başsavcılığı ise ‘ihbar edilen’ diye dosyadaki kaydı değiştirip ayıbı temizledi. Coş hakkındaki ihbara işlem yapılmamasına karar verildi.

Firari FETÖ şüphelisi Hüseyin Demirtaş 15 Temmuz gecesi Sakarya’da darbe girişimine destek verdikleri sırada yakalanan bazı askerlere hakaret ettiği iddiasıyla dönemin valisi Hüseyin Avni Coş’u Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet etti.

VİDEO MİLYONLARCA KEZ TIKLANMIŞTI

Vali Coş yakalanan bazı askerlere yönelik tepki içerikli bir konuşma yapmış bu konuşmanın kaydı da sosyal medyaya yansımıştı. Söz konusu video milyonlarca kez tıklanmıştı.

Başsavcılık bu şikayeti soruşturmaya kaydetti ve eski Vali Coş’u hakaret suçundan 2018/16024 numaralı soruşturma kapsamında ‘şüpheli’ yaptı. Hakkında arama kararı olan Fethullahçının şikayeti ile ilgili yetkisizlik kararı veren Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı İstanbul Başsavcılığı’na gönderdi.

‘İHBAR EDİLEN’

İstanbul Başsavcılığı ise Sakarya Başsavcılığı’ndan çok farklı bir tutum sergileyerek dosyaya Hüseyin Avni Coş’u ‘ihbar edilen’ diye kaydetti.

İstanbul Başsavcılığı Hüseyin Avni Coş’u ifadeye bile çağırmadan hakkında soruşturma yapılmasına gerek olmadığına karar vererek şikayetin işleme konulmamasına hükmetti.

FETÖ ŞÜPHELİSİ

Eski Vali Coş’u şikayet eden Hüseyin Demirtaş’ın FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’ne üye olma suçu kapsamında şüpheli olduğu, hakkında yakalama kararı bulunduğu, Vali Coş’u ise faks yolu ile savcılığa şikayet ettiği kaydedildi.

SON.TV’nin sorularını cevaplandıran Hüseyin Avni Coş, ise, ‘Kanlı darbe gecesi Sakarya’da gözaltına alınan sözde askerlere hadlerini bildirdim diye firari bir FETÖ’cü faks çekmek suretiyle beni savcılığa şikayet ediyor. Şikayet eden kaçak her yerde aranmakta. Sözde darbe faaliyetine destek verdikleri sırada yakalanan darbecilere hakaret etmişim. Sakarya Başsavcılığı da bu şikayeti soruşturma konusu yapıyor. Böyle bir soruşturma konusunu kabul etmek mümkün değildir. Dosya yetkisizlik kararı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gidince buradan hemen ihbarın işleme konulmaması kararı çıkıyor. Ben yasal görevimi yaptım, ortada işlenen bir suç söz konusu değildi’ dedi.

SON TV ÖZEL HABER