SON TV

Eskişehir’de uğur böceği örümceği görüldü

Eskişehir'de soyu tehlikede olan uğur böceği örümceğine rastlandı. Zehri çok tehlikeli olan örümcek bir biyoloji öğretmeni tarafından görüntülendi.

Eskişehir’de uğur böceği örümceği görüldü
  • Yaşam
  • 10 Haziran 2020 23:38

Eskişehir’de bir öğretmen, ender rastlanan bir örümcek türünü fotoğrafladı. Kerem Aşkın adlı biyoloji öğretmenin ilginç bir görüntüye sahip olan örümceğin fotoğraflarını Atlas Dergisi’yle paylaştığı öğrenildi.

Örümcek Eskişehir’in ilçelerinden Odunpazarı’na bağlı Karacaşehir Köyü’nde bulundu.

ZEHRİ TEHLİKELİ

Atlas Dergisi’nin sosyal medya hesabında paylaşılan fotoğraflarda siyah ve kırmızı renkleriyle dikkat çeken örümceğin isminin uğur böceği örümceği olduğu kaydedildi.

İngilizcesi, ‘ladybird spider, Latincesi ‘Eresus Sandaliatus olan örümceğin zehrinin oldukça tehlikeli olduğu belirtildi. Sosyal medya kullanıcıları örümceği, bir çizgi roman kahramanı olan Spiderman karakterine benzetti.

Familyasında 20 türü bulunan örümcek Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’da yayılım gösteriyor. Türkiye’de 3 türü bulunan örümceğin uğur böceğine benzeyen bu görüntüsü aslında yalnızca erkeklerine has. Dişileri ise tüylü düz siyah renklidir. Bu nedenle kadife örümcek adıyla da anılır.

Yeraltı borularında yaşayan bu türler eylülde ergenliğe ulaştıktan sonraki ilk mayıs ve haziran aylarında dişi aramak için yuvasından çıkar. Kırkayak ve böceklerle beslenen uğurböceği örümceği IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesinde ve uluslararası çapta koruma altındadır.

ETİKETLER: