SON TV

Evlenecek olanlar çeyiz katkısı müjdesi! 9 bin lira…

Evleneceklere çeyiz müjdesi yeniden hükümetten geldi ve hükümet çeyiz katkısı ile ilgili bir güncellemeye giderek yeni evleneceklere 9 bin lira gibi büyük bir müjde verdi!

Evlenecek olanlar çeyiz katkısı müjdesi! 9 bin lira…

Yıllar önce başlatılan ve büyük bir özveriyle büyütülen çeyiz katkısı ile ilgili hükümetten çok mutlu edecek bir açıklama geldi. SABAH’ta yer alan habere göre, çeyiz hesabına hükümetin verdiği katkı payı yeniden bir değerleme oranında arttırılıyor. Haberde, 5 yıl çeyiz hesabı biriktirenlere devlet 9 bin lira katlı sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla evlenme amaçlı olarak oluşturulan çeyiz hesabına ilişkin yönetmelikte önemli değişikliklere imza atıldı. Biriktirilen paraların yüzdesel oranları ve devlet katkıları güncellendi. Bu kapsamda evlenmeye hazırlanan gençlere destek için hayata geçirilen çeyiz hesabına devletin verdiği katkı, yeniden değerleme oranında artırılacak.

6,500 LİRA İLK!
Düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için devlet katkısı hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’si olacak. Ödenecek tutar 6 bin 500 lirayı geçmeyecek. Ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 22’si olacak. Bu oran 7.500 lirayı aşamayacak.
Ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 25’i kadar katkı sağlanırken azami 9 bin lira ödenecek. Düzenli ödemenin çekim hakkının kullanıldığı ya da evliliğin gerçekleştiği ayda yapılmaması hak kaybına yol açmayacak.

HESAPTAN ÇEKİM HAKKI!
Hesaptan çekim hakkı bir dönem içinde en fazla iki defa kullanılabilecek. Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.
Asgari tutarların hesaplanmasında ilgili yıldaki asgari ödeme tutarları üzerinden, son çekim hakkının kullanıldığı ay hariç tüm aylar dikkate alınacak.

EVLİLİK İPTAL EDİLİRSE?
Çekim hakkının evlilik tarihinden önce kullanılması ve herhangi bir nedenle evliliğin gerçekleşmemesi durumunda, en geç üç ayda evlendirme dairelerine başvuru yapıldığını teşvik eden evrakın bir örneğiyle beraber çekim hakkının kullanıldığı bankaya başvurularak çeyiz hesabı statüsünün devamı talep edilebilecek. Hesabın devamı için açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamının hesaba yatırılması gerekiyor.

FAİZ ORANI DA EKLENDİ
Mevcut uygulamada sadece ödeme planı katılımcının talebi üzerinde dönem başlarında yeniden tespit edilebiliyordu. Değişiklikle buna faiz oranının da katılımcı talebiyle yeniden tespit edileceği eklendi. Asgari ödeme tutarının her yılın başında yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

DÜRÜSTLÜK UYARISI
Yönetmelikte bankalar, çeyiz hesabı açmak isteyenlere bilgi verirken, sözleşme müzakere yaparken yardımcı olacak, yanıltıcı her türlü hal ve davranıştan kaçınacak.

ETİKETLER: