SON TV

Facebook’tan milyonlarca kullanıcısını çok kızdıracak skandal itiraf!

Facebook yeni bir skandalla çalkalanıyor. Bu kez ortaya çıkan skandalı dünya devi hiç tereddütsüz kabul etti!

Facebook’tan milyonlarca kullanıcısını çok kızdıracak skandal itiraf!

Facebook’ta sular durulmuyor. Yüz milyonlarca abonesi olan şirketin kullanıcıların profil bilgileri dışında özel mesajlarını da paylaştığı ortaya çıktı.

Dünya devi, özel mesajlarınızı başta Netflix ve Spotify olmak üzere bazı kuruluşlarla paylaştığını itiraf etti!

New York Times’ın haberine göre; Facebook uzun yıllardır bu şirketlerle kullanıcıların çok özel bilgilerini paylaşıyor. Peki sizin özel mesajlarınızın Spotify veya Netflix’te olduğunu nasıl öğreneceksiniz?

Yolu gayet basit: Örneğin Spotify hesabınıza erişirken Facebook hesabınızı kullandıysanız artık özel mesajlarınız başta olmak üzere her şeyiniz Spotify’ın gözünün önünde demektir!

Bu kapsamda Spotify’ın sadece bir ayda 70 milyonu aşkın Facebook kullanıcısının özel mesajlarını görebildiği ortaya çıktı.

Ancak hem Spotify hem de Netflix, bu olayın ortaya çıkmasıyla birlikte bu tür geniş erişime sahip olduklarından habersiz olduklarını söyledi.

Netflix’ten yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Yıllar içinde Netflix’i daha sosyal bir yapıya kavuşturmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik. Bunlardan biri 2014 yılında başlattığımız, üyelerin sevdikleri dizi ve filmleri Messenger ya da Netflix üzerinden Facebook’taki arkadaşlarına tavsiye etmelerini sağlayan bir özellikti. Ancak bu uygulama kullanıcılarımız arasında hiçbir zaman popüler olmadı ve 2015 yılında bu uygulamayı sonlandırma kararı aldık.”

Açıklamanın devamı ise şöyle: “Ne kullanıcıların Facebook’taki özel mesajlarına herhangi bir erişimimiz oldu, ne de Netflix olarak biz böyle bir talepte bulunduk.”

Facebook’un kullanıcılarının bilgilerini doğrudan satmadığına işaret edilen haberde, bunun yerine sosyal medya platformunun kurucusu Mark Zuckerberg’in şirketin ilk yıllarında birçok şirketle anlaşmalar yaparak kullanıcıların verilerine erişim izni tanıdığı kaydedildi.

Haberde, bu şekilde Facebook’un daha fazla kullanıcı kazandığı, verilerin paylaşıldığı şirketlerin de ürünlerini daha çekici hale getirme imkanı tanıdığına işaret edilerek, bu anlaşmaların en eskisinin 2010 tarihli olduğu ve hepsinin 2017’ye kadar aktif, bazılarının da 2018’de devam ettiği vurgulandı.

Dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan Facebook daha önce de birçok kez veri ihlali ve güvenlik açığı nedeniyle gündeme gelmişti.

Facebook, bu son olayı doğrularken, kullanıcıların kişisel bilgilerinin bazı büyük ölçekli şirketlerle paylaşıldığını itiraf etmiş oldu.

Facebook’tan yeni gelen bir açıklamaya göre de Spotify ve Netflix gibi platformlara özel mesajlara erişim yetkisinin verilmesinin tek nedeninin kullanıcıların özel mesaj yoluyla bu platformlara ait paylaşımları kolayca yapabilmeleri…

Hürriyet

ETİKETLER: