SON TV

Facebook’un üst düzey yöneticisinden şok itiraf

Facebook'un Haziran'da görevden ayrılacak olan Kamu Politikaları ve İletişiminden Sorumlu Yöneticisi Elliot Schrage, Facebook'un aleyhinde beyanlarda bulunanlara karşı çalışması için Definers Halkla İlişkiler şirketi ile anlaştığını kabul etti

Facebook’un üst düzey yöneticisinden şok itiraf

Facebook’un görevden ayrılacak olan Kamu Politikaları ve İletişiminden Sorumlu Yöneticisi Elliot Schrage, Facebook’u eleştirenlere karşı çalışması için bir halkla ilişkiler şirketi tuttuğunu kabul etti. Sandberg, haziran ayında görevden ayrılacağını duyurmuştu. Sorumluluğu üstlendiğini ifade eden Sandberg, özür diledi.

Geçen hafta Amerikan New York Times gazetesindeki bir makalede yer alan iddiayı, Schrage, blog yazısında doğruladı.

Schrage yazısında Facebook’un, Definers Halkla İlişkiler şirketi ile anlaştığını kabul etti ve şirketin 2017’de ABD’deki başkanlık seçimlerinden sonra Facebook aleyhine haberlerin yapıldığı bir dönemde tutulduğunu aktarıldı.

Washington DC merkezli Definers Halkla İlişkiler şirketinin hedef aldığı isimler arasında Facebook’u eleştiren Macar asıllı Amerikalı milyarder iş insanı George Soros da var.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEN SANDBERG, ÖZÜR DİLEDİ

“George Soros’a karşı da çalışmalarını istedik mi? Evet” diyen Schrage, Soros’un Ocak 2018’de Davos’ta yaptığı konuşmada Facebook’a ‘Toplum için bir tehdit oluşturuyor’ sözünü kullandığını, bunun arkasında finansal bir niyet olup olmadığının araştırılması için Definers’a görev verildiğini kabul etti.

Sandberg, haziran ayında görevden ayrılacağını duyurmuştu. Sorumluluğu üstlendiğini ifade eden Sandberg, özür diledi.

Facebook Operasyon Müdürü Sheryl Sandberg de blog yazısına eklediği notunda Soros’a karşı Yahudi karşıtı bir kampanya oluşturmak gibi bir niyetlerinin hiçbir şekilde olmadığını, kendisinin de bir Yahudi olduğunu ve Facebook’un nefrete karşı durduğunu vurguladı.

DEFİNERS’LA YOLLAR AYRILDI

Sandberg ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg daha önce, New York Times’taki makaleye şaşırdığını ve bu şirketle çalıştıklarını bilmediğini söylemişti.

Ayrıca Zuckerberg haberin yayımlandığı gün Definers ile çalışmayı kestiklerini açıkladı.

Facebook en son olarak kullanıcı bilgilerinin siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica şirketiyle paylaşılması sebebiyle büyük bir skandalın ortasına düşmüştü.

New York Times gazetesi ise yaptığı haber çalışmasında, Facebook’un halkı ABD başkanlık seçimlerinde Rusya’nın etkisi hakkında yanlış yönlendirdiğini ve diğer şirketler hakkında olumsuz haberler yaydığını aktarmıştı.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: