SON TV

Faizlerin düşmesinin ardından 93 bin konut krediyle satıldı

Konut kredisinde düşen faizler gayrimenkul sektörüne can suyu verdi. 93 bin konut, düşük faizli kredili satışlarla el değiştirdi.

Faizlerin düşmesinin ardından 93 bin konut krediyle satıldı

Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle gayri menkul sektöründe hareketlenme yaşandı. Sıfır konutlarda faiz oranı yüzde 0,64 ikinci el konutlarda ise yüzde 0,74’e düştü. Faizin düştüğü 1 Haziran’da açıklanan faiz indirimi ve 2 Haziran’da yapılan düşük faizli kamu bankaları konut kredisi kampanyası büyük ilgi gördü.

GEÇEN YILIN 1400 KATI SATIŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke genelinde 1-27 Haziran tarihleri arasında 93 bin 704 konutun kredili satış işlemiyle el değiştirdiğini bildirdi. Geçen yıl aynı dönemde kredili konut satışı yalnızca 6 bin 658 idi. Yüzde 1407 artış gösteren kredili satışların en yoğun çok görüldüğü iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.

HAZİNEYE BÜYÜK KATKI

Kredili satışlar ile hazineye de katkı sağlandı. Kredili satışlardan 962 milyon Türk lirası, diğer satışlarla birlikteyse 1 milyar 966 milyon Türk lirası hazineye girdi.

Düşen faiz oranları sadece konut satışını değil, diğer gayrimenkul ve taşınmaz satışlarını da etkiledi. Haziran ayının ilk 27 gününde tarla, arsa, işyeri konut ve diğer taşınmazlarda dahil toplam 284 bin 487 satış yapıldı. Geçen yıl bu sayı 99 bin 125 bin de kalmıştı.