SON TV

FETÖ’nün Romanya ve Bulgaristan medya sorumlusu yakalandı!

FETÖ’nün Romanya ve Bulgaristan’daki medya yapılanmasının başında yer alan Kamil Demirkaya’nın Romen güvenlik güçleri ile gerçekleştirilen iş birliği sayesinde Bükreş polisi tarafından göz altına alındığı bildirildi. Demirkaya’nın Türkiye'ye iadesi için diplomatik girişimlerin yarın başlatılacağı açıklandı

FETÖ’nün Romanya ve Bulgaristan medya sorumlusu yakalandı!

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının  ardından Türkiye’den kaçan  binlerce FETÖ mensubunun izini süren Türk güvenlik güçleri son dönemde gerçekleştirdikleri operasyonlar ile FETÖ’nün pek çok kritik ismini Türkiye’ye getirdi. Son olarak bugün akşam saatlerinde FETÖ’nün Romanya ve Bulgaristan’daki medya yapılanmasının başında yer alan Kamil Demirkaya’ın Romen güvenlik birimleri ile gerçekleştirilen ortak çalışma sonucunda Bükreş polisi tarafından göz altına alındığı ve Bükreş Savcılığına teslim edildiği kaydedildi.

İADE İÇİN DİPLOMATİK GİRİŞİMLER YARIN BAŞLAYACAK

Habertürk’ten Çetiner Çetin’in haberine göre diplomatik kaynaklar, Demirkaya’nın Türkiye’ye iadesi hususunda yarın itibarıyla diplomatik girişimlerin başlatılacağını belirtti.

15 Temmuz darbe girişiminin medya üssü olarak bilinen ve FETÖ’nün medyadaki amiral gemisi Zaman gazetesi halen Romanya ve Bulgaristan’da yayın faaliyetlerini sürdürüyor. Romanya güvenlik kaynakları, Kamil Demir’in darbe girişimi öncesinde ve sonrasında bir süre Bulgaristan’da yaşadığını ancak darbeden önce Demirkaya’nın eşi ve oğluyla Bükreş’e taşındığı ifade edildi.

FETÖ’DEN ROMEN SİYASETÇİLERE FİNANSAL DESTEK

Bükreş mahkemesinin gözaltı işleminin ardından, FETÖ’nün Avrupa’daki bazı elebaşlarının, Avrupa Parlamentosu’nun Romen bağımsız milletvekili ve FETÖ ile yakın ilişkileri bulunan  Cristian Preda, Adalet Bakanı’na iade sürecini durdurması için kulis başlatmasını istedikleri öğrenildi. Romanya’daki siyasi kaynaklar, Pleda’nın FETÖ’nün kendisine sağladığı maddi imkanlarla ülkede siyaset yaptığına dikkat çekerek henüz ülke içinde bir siyasi akımdan tepki gelmediğini ifade ettiler.

Aynı kaynaklar, Demirkaya’nın iadesine dair süreci zorlayıcı olacağına dikkat çekerek, 1 Ocak’ta AB dönem başkanlığını devralacak Romanya için hassas bir konu olacağını belirttiler.

‘ZAMAN’A YÖNELİK İŞLEM YAPILMADI

AB’den bir baskı gelmediği takdirde iade sürecinin hızlanabileceğini altı çizilirken dikkat çeken bir diğer nokta ise, Kamil Demirkaya Zaman gazetesinin Bükreş ofisinde göz altına alınırken Roman güvenlik birimlerinin Zaman’a yönelik bir işlem yapmadıkları belirlendi

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: