SON TV

FETÖ’yü Cumhuriyet’e sokan yönetim düştü!

Cumhuriyet Gazetesi’ni FETÖ yayın organı haline getirdiği iddia edilen yönetim değişti. Gazeteyi 2014’ten beri yöneten ve Can Dündar’ı Genel Yayın Yönetmeni yapan Cumhuriyet Vakfı’nın yönetimi, mahkeme kararıyla düştü.

FETÖ’yü Cumhuriyet’e sokan yönetim düştü!

Cumhuriyet Gazetesi’ni 2014 yılından itibaren Fethullahçı Terör Örgütü’nün emrine soktuğu iddia edilen ve sürekli eleştirilen yönetim tarihe karıştı.

Cumhuriyet Gazetesi’ni yöneten Cumhuriyet Vakfı’nın üyesi Prof. Aydın Aybay’ın 2013’teki vefatı üzerine vakıfta başlayan tartışmalar üzerine Şubat 2014’te vakıf yönetimi tamamıyla Akın Atalay ve ekibinin eline geçmişti. Alev Coşkun ve ekibi bunu ‘hukuka aykırı’ diye niteleyip şikâyette bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü incelemelerinin ardından Coşkun’un ekibi 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Vakıf Yönetimi’nde yaşanan değişim ardından gazetenin FETÖ çizgisine kaydığı ileri sürülmüş, Can Dündar’ın Genel Yayın Yönetmeni yapılması ile Cumhuriyet adeta FETÖ yayın organı haline gelmekle suçlanmıştı.

MAHKEMEYE BAŞVURDU

Alev Coşkun ve arkadaşlarının 4 yıl süren hukuk mücadelesi zafer ile sonuçlandı. Süreç şöyle gelişti: Alev Coşkun ve arkadaşları Cumhuriyet Vakfı’nda 18 Şubat 2014 tarihli seçimlerin iptali için mahkemeye başvurdu.

İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Cumhuriyet Vakfı’nın 18.02.2014 tarihinde yaptığı seçimleri iptal etti ve bu seçimleri hukuken yok hükmünde saydı. Mahkemenin 02.05.2017 tarihinde verdiği bu karar önce İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne götürülerek itiraz edildi. Bölge adliye mahkemesinin yerel mahkemenin kararını onaması üzerine önceki vakıf yöneticileri kararı Yargıtay’a taşıdı.

Yargıtay 8. Dairesi itirazı inceledi ve İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin iptal kararını 03.08.2018 tarih ve 2018-9860 esas 2018-14781 sayılı kararı ile onadı. Yargıtay’ın bu kararına uyularak 7 Eylül 2018 tarihinde seçim yapıldı ve Cumhuriyet Vakfı’nda yeni bir yönetim oluşturuldu.

İŞTE YENİ YÖNETİM

Vakfın yeni yönetim kurulu şöyle: Başkan Alev Coşkun, Şükran Soner, İnan Kıraç, Işık Kansu, Ali Sirmen, Şevket Tokuş, Mustafa Balbay, İbrahim Yıldız, İrfan Hüseyin Yıldız, Prof. Tayfun Akgüner, Turan Karakaş.

GENEL YAYIN YÖNETMENİ DEĞİŞTİRİLDİ

Cumhuriyet Gazetesi’nin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nın başkanlığına vakfın eski başkanı Aydınlık Gazetesi Yazarı Alev Coşkun getirildi. Yeni yönetim mevcut Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’yu görevden alırken yerine Haber Koordinatörü Aykut Küçükkaya’yı Genel Yayın Yönetmeni yaptı.

Vakfın yeni yönetiminde, eski yönetime göre hayatını kaybeden İlhan Selçuk ile Cüneyt Arcayürek bulunmuyor. Onların yerine Doğu Perinçek’in liderliğindeki Vatan Partisi’nden İzmir 1. Bölge milletvekili adayı olan Turan Karakaş, gazetenin eski genel yayın yönetmeni İbrahim Yıldız ile  TRT’nin eski genel yayın yönetmeni Tayfun Akgüner bulunuyor. Vakfın başkanvekilliğine Ali Sirmen, genel sekreterliğe Işık Kansu, saymanlık görevine de İrfan Hüseyin Yıldız’ın getirildiği öğrenildi.

İLK AÇIKLAMAYI YAPTI

Cumhuriyet Vakfı’nın yeni yönetiminden yapılan ilk açıklamada gazetenin ilkelerine vurgu yapılarak “Bir süredir eksikliğini gördüğümüz Atatürk ve onun temel ilkeleri Cumhuriyet gazetesine kesin olarak geriye dönmüş bulunuyor. Cumhuriyet gazetesi bir dava gazetesidir” denildi.

Yeni seçilen Yönetim Kurulu konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Cumhuriyet Vakfı’nın 18.02.2014 tarihinde yaptığı seçimleri iptal etmiş ve bu seçimleri hukuken batıl yani yok hükmünde saymıştır. Mahkemenin 02.05.2017 tarihinde verdiği bu karar önce İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne götürülerek itiraz edilmiş, bölge adliye mahkemesinin yerel mahkemenin kararını onaması üzerine önceki vakıf yöneticileri kararı Yargıtay’a götürmüştür.

Yargıtay 8. Dairesi konuyu incelemiş, İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin iptal kararını 03.08.2018 tarih ve 2018-9860 esas 2018-14781 sayılı kararı ile onamıştır. Yargıtay’ın bu kararına uyularak 7 Eylül 2018 tarihinde yapılan seçimlerde oluşan yeni Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu şu unsunları kamuoyu ile paylaşır:

Cumhuriyet gazetesi ulu önder ATATÜRK’ün yönlendirmesi ve arzusu ile 7 Mayıs 1924 tarihinde ATATÜRK’ün Kuvayi Milliye arkadaşı Yunus Nadi tarafından kurulmuştur. Cumhuriyet gazetesi 94 yıllık onurlu bir geçmişe sahiptir. Cumhuriyet gazetesi, Cumhuriyet Vakfı tarafından yönetilir. Cumhuriyet Vakfı 1993 yılında kurulmuştur ve gazetenin adı vakfın mal varlığıdır. Bu nedenle Cumhuriyet adı sadece Cumhuriyet Vakfı ‘na aittir, kimse kullanamaz. Vakıf Yönetim Kurulu gazeteyi yönetirken, Cumhuriyet Vakfı Resmi Senedi’nin koyduğu temel ilkelere kesin olarak uymak zorundadır.

Cumhuriyet Vakfı Senedi’nin başlangıç bölümü gazetenin yayın ilkelerini, yayın politikasını tartışmaya yer vermeyecek bir biçimde açıkça belirtmiştir ve bu ilkelerden sapılamaz.

Cumhuriyet Vakfı’nın bu ilkeleri ise şunlardır:

  1. Cumhuriyet gazetesi ne hükümet ne de parti gazetesidir.
  2. Cumhuriyet gazetesi yalnız Cumhuriyetin bilimsel ve yaygın anlatımıyla demokrasinin savunucusudur. Hukukun üstünlüğü gazetenin yayın politikasının temelidir.
  3. Gazete Cumhuriyet ve demokrasi fikir ve esaslarını yıkmaya çalışan her türlü kuvvete karşı mücadele edecek ve ülkemizde her anlamıyla gerçek bir demokrasi kurulması için bütün varlığı ile çalışacaktır.
  4. Cumhuriyet gazetesi, ATATÜRK devrim ve ilkelerinin açtığı aydınlanma yolunda aklın bağnazlıktan, bilimin dinden bağımsızlaşması, laiklik ilkesinin toplumca benimsenmesi için çaba gösterecektir.
  5. Cumhuriyet gazetesinin, “İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Bildirgesi”ni demokrasinin evrensel anayasası olarak benimser. Cumhuriyet gazetesi gerçek Cumhuriyet yönetimi esaslarına ancak ATATÜRK’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü kapsamında ulaşılacağını temel ilke sayar.
  6. Milli Mücadele sonunda kazanılan milli sınırlarımız tartışılamaz. Cumhuriyet gazetesiMilli Mücadele ile kazanılan bu milli sınırların yılmaz savunucusudur.
  7. Onurlu kimliği, ilkeleri ve amaçları uzun bir süre içinde belirlenip toplumda kök salan Cumhuriyet gazetesini ATATÜRK ilkelerinden ödün vermeden yaşatmak Cumhuriyet Türkiyesi’ne, Türk toplumuna ve Cumhuriyet okurlarına çok önemli bir ödev niteliğine dönüşmüştür.

Yeni seçilen Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu bu temel ilkelerin bilincinde gazeteye ismini veren Gazi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e, gazeteyi kuran Kuvayı Milliyeci YUNUS NADİ’ye, gazeteyi kurumsallaştıran NADİR NADİ ve İLHAN SELÇUK’a, vakfımızı kuran NADİR NADİ’nin eşi BERİN NADİ’ye sadık kalacaktır.

Bir süredir eksikliğini gördüğümüz ATATÜRK ve onun temel ilkeleri Cumhuriyet gazetesine kesin olarak geriye dönmüş bulunuyor. Cumhuriyet gazetesi bir dava gazetesidir. Bu davanın temel ilkeleri Vakıf Senedi’nde tespit edilmiştir ve yukarıda tekrarlanmıştır.

Yeni yönetim kurulu işte bu ilkelerden hiçbir biçimde ödün vermeden gazetenin yayın yaşamını sürdürecektir. Yinelemekte yarar görüyoruz: Gazetenin temel politikası ATATÜRK’ün aydınlanma devrimleridir. Antiemperyalist bağımsızlık savaşının temel ilkelerine bağlılıktır. Gazetenin temel çizgisi NADİR NADİ, İLHAN SELÇUK, UĞUR MUMCU çizgisidir. Gazetenin sadık okuyucusunun arzuladığı temel yayın çizgisine bugünden itibaren dönülmüştür. Gazetenin asıl sahibi onu 94 yıldır yaşatan sadık okuyucusudur. Gazetenin patronu yoktur.

 

ETİKETLER: