SON TV

Fransa’da yerel seçimlerin kaybedeni: Macron

Fransa'da koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen yerel seçimlerin ikinci turu gerçekleştirildi. Kurucusu, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olan Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) büyük yenilgi aldı.

Fransa’da yerel seçimlerin kaybedeni: Macron

Fransa’da 22 Mart’ta yapılması planan ancak koronvirüs salgını sebebiyle ertelenen yerel seçimlerin 2. turu yapıldı. 2. turda 16,5 milyon Fransızın oyuyla yaklaşık 5 bin belediyeye yönetici seçildi.

MACRON’UN PARTİSİNE AĞIR DARBE

Sandık çıkış anketlerine göre seçimin 2. turunda, ilk turda olduğu gibi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) ülkenin büyük şehirlerini kaybetti. Yeşiller Partisi (EELV) ise; Lyon, Bordeaux, Strazburg, Poitiers, Besançon ve Marsilya’da başarı gösterdi.

Başbakan Edouard Philippe, Le Havre’da girdiği seçimde yüzde 58,83 alarak kazanan tarafta yer aldı. Sosyalist Partinin (PS) adayı olan ve Paris’in mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo ise, oyların yüzde 48,7’sini alarak tekrar belediye başkanı oldu. Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinden (LR) Rachida Dati, yüzde 33,8 ile 2. sırada ve LREM’in adayı eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn yüzde 13,3 ile 3. sırada yer buldu.

Lideri, aşırı sağcı Marine Le Pen olan Ulusal Birlik Partisinin (RN) adayı Louis Aliot ise, yüzde 52 oy alarak Perpignan’ya belediye başkanı oldu.

KATILIMDA REKOR DÜŞÜŞ

Öte yandan sandığa gitmeyenlerin oyu yüzde 60 ile rekor kırdı. 2014’teki yerel seçimlerde sandığa gitmeyenler yüzde 37,87 olarak açıklanmıştı.