SON TV

Game of Thrones yeni sezonu piyasayı alt üst etti

Dünyaca ünlü dizi Game of Thrones'un etkisi giyim, kozmetik ve aksesuar piyasasını adeta altüst etti. Dünyaca ünlü ve hazır giyim markaları ard arda koleksiyonlar çıkarmaya, objeler satmaya başladı...

Game of Thrones yeni sezonu piyasayı alt üst etti

Dünya nefesini tuttu, pazar günü başlayacak olan Game of Thrones’un sekizinci sezonunu bekliyor. Herkes tahta kimin oturacağını, kimin ölüp kimin ölmeyeceğini merak ederken, ünlü markalar da birbiri ardına çıkardıkları koleksiyonlarla deyim yerindeyse piyasayı adeta altüst etti.

Kimi Game of Thrones baskılı çantalar, kimi zırh şeklinde kupalar, kimi makyaj malzemesi, kimi mücevher kimi de çeşitli ev eşyalarını piyasaya sürdü… Öyle ki dizide yer alan tahtın 18 santimetrelik prototipi dahi hazırlandı ve 3 bin TL civarında rakamlara alıcı buluyor.

Dünyaca ünlü giyim markaları dizideki kadınların kıyafetlerinden esinlenerek yeni koleksiyonlar hazırlarken, dizinin logosunu üstünde taşımak isteyenler için de Game of Thrones baskılı kıyafetler de izleyicinin imdadına yetişti.

Tabii bunların çoğu lisanssız olarak satışa çıkıyor. Lisanssız olanların fiyatları daha makul sayılabilecekken, sözleşmeli olarak hazırlanan koleksiyonların fiyatları ise dudak uçuklatıyor.

Örneğin Urban Decay markasının çıkardığı makyaj koleksiyonundaki bir far paleti 1500 TL. Aynı şekilde Adidas, daha önce Game of Thrones’un hanedanlıklarından yola çıkarak hazırladığı ayakkabıları 1400 TL’den satışa çıkarmıştı. New York merkezli KOIO markası, dizinin Kingslayer’ı Jamie Lannister’dan ilham alarak sınırlı sayıda altın ayakkabılar tasarladı.

Bundan birkaç yıl önce ise dizinin kostüm tasarımcısı Michel Clapton ile mücevher tasarımcıları Yunus Ascott ve Eliza Higginbottom 20 parçalık bir mücevher koleksiyonu hazırladı. Koleksiyondaki aksesuarın ortalama fiyatı 16 bin TL’ydi…

Bunların dışında ise Game of Thrones’un ikonik objelerinden de hediyelik eşyalar dünyanın her yerinde satış rekoru kırıyor. Şemsiyeler, yumurtalıklar, çantalar, bayraklar, kupalar, cüzdalar, çorba kaseleri gibi pek çok obje görmeniz mümkün…

ETİKETLER: