SON TV

Gazeteci Hande Fırat’ın eşine gözaltı kararı

Ukrayna’ya silah, miğfer ve çelik yelek alımı için anlaştıkları ve aralarında gazeteci Hande Fırat’ın eşi Murat Ö.’nün de bulunduğu Türk iş insanları tarafından dolandırılan Ukrayna İçişleri Bakanlığı görevlisi Volodymyr Krakovetskyi, şikayetçi oldu. Adliyeye sevk edilen 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Murat Ö. hakkında ise gözaltı kararı verildi. Krakovetskyi ifadesinde, Koray A. ve Murat Ö.’nün e-posta göndererek ihtiyaç duyulan silah ve insani yardım malzemelerinin kendileri tarafından tedarik edilebileceğini söylediğini ve kendisini 4 milyon 607 bin 572 dolar ile 42 bin TL dolandırıldığını söyledi.

Gazeteci Hande Fırat’ın eşine gözaltı kararı

‘UKRAYNA’NIN İHTİYAÇLARINI TEMİN EDEBİLİRİZ’

Kendisini Ukrayna İçişleri Bakanlığı görevlisi olarak tanıtan Volodymyr Krakovetskyi, Ukrayna için savunma ve insani yardım malzemelerinin temin edilmesi için görevlendirildiğini belirterek, elçilikte ihtiyaç duyulan savunma ve insani yardım malzemelerinin yayınlandığını söyledi. Bunun üzerine Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın eşi Murat Ö. ile Koray A’nın ihtiyaç duyulan silah ve insani yardım malzemelerinin kendileri tarafından tedarik edilebileceğine yönelik bir e-posta gönderip iletişim bilgilerini paylaştığını kaydeden Krakovetskyi, Koray A.’nın malzemelerin elinde olduğunu söylediği bir e-posta gönderdiğini , bütün ürünlerinin stoklarda hazır olduğunu, kendisinin referansının Murat Ö. olduğunu ifade ettiğini aktardı. Krakovetskyi Murat Ö.’nün kendisini arayarak toplantı organize ettiğini ve Koray A.’nın kendisini şirket sahibi olarak tanıttığını siber güvenlik işi yaptıklarını ve diğer savunma sanayi alanlarında Roketsan-Aselsan gibi firmalarla büyük projelerde ortak çalıştıklarını, insanı yardım ve Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu çelik yelek, miğfer, bot ve daha özel malzemeler olarak nitelendirdiği silahları temin edebileceklerini söylediğini belirtti.

‘SİZE DAHA ÖZEL ÜRÜNLER TESLİM EDEBİLİRİM’
Koray A.’nın Milli İstihbarat Teşkilatında istasyon şefliği yaptığını, birçok gizli operasyonu yönettiğini, aynı zamanda birçok devlet büyüğü ile fotoğraflarının olduğunu öne sürdüğünü dile getiren Krakovetskyi ifadesinde, “Çelik yelek ve miğferleri göstermeye başladı, ben de kendisine bu ürünleri ne kadar süre içerisinde bize teslim edebileceğini sordum. O da bir hafta içerisinde bize bu ürünleri Polonya’da teslim edebileceğini söyledi. Biz ürünleri beğendik ve bu sırada Koray A. ‘elinizde silah yoksa miğfer ve çelik yeleği ne yapacaksınız, ben size daha özel ürünler temin edebilirim’ dedi ve bizi işyerinin bodrum katına indirerek bize çeşitli otomatik silahlar, keskin nişancı tüfekleri ve bir takım askeri materyaller gösterdi. Farklı kalibrelerdeki Piyade tüfeklerinin her birinden biner adet, 338. Cal keskin nişancı tüfeğinden de 50 adet stoğunda tam takım olarak hazır olduğunu ve teslim edebileceğini ifade etti” dedi.

PARA YATIRDIKTAN SONRA İRTİBATI KESİLMİŞ
Askeri malzemelerin satın alınmasıyla ilgili anlaşmanın ardından farklı zamanlarda Koray A’nın verdiği hesaplara 4 milyon 607 bin 572 dolar ve 42 bin TL yatırdığını kaydeden Krakovetskyi, bu kişiler vasıtasıyla askeri malzeme satışı yapan başka kişilerle de görüştüğünü söyleyerek Koray A. ile irtibatının kesilmeye başladığını ifade etti. Krakovetskyi, “Herhangi bir materyal teslimatı olmadı, bir süre sonra irtibatımız tamamen kesildi. Ben kendisiyle görüşmek istediğimi ileten bir mesaj gönderdim. Kendisine ödediğim paraları geri ödemesini istedim. Ancak bir cevap alamadım” diye konuştu. Krakovetskyi, Ukrayna ile Türkiye arasında diplomatik bir sıkıntının meydana gelmemesi için Koray A.’yı aradığını teslimatın neden yapılmadığını sorduğunu, kendisinin yurtdışında olduğunu söylediğini ancak görüşemediklerini kaydetti.

ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDILAR
Ukrayna İçişleri Bakanlığı görevlisi olduğunu belirten Volodymyr Krakovetskyi, Ankara Mali Şube Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına başvurarak Koray A., Murat Ö., Bülent A., Neşe A., Hakan K.H. ve Mehmet D.‘den şikayetçi oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine gözaltına alınan Koray A., Bülent A., Neşe A., Hakan K.H. ve Mehmet D. sorgusunun ardından sevk edilmedikleri sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılırken Murat Ö. hakkında ise gözaltı kararı verildi.