SON TV

Google Chrome 10. yıl şerefine yenilendi!

Google Chrome yeni görünüm, daha akıllı arama ve daha iyi şifre kontrollerini kullanıcılara sunacak.

Google Chrome 10. yıl şerefine yenilendi!

Google Chrome 2 Eylül’de 10. doğumgününü kutladı. Google, artık herkes tarafından kullanılan web tarayıcısının büyük ölçüde yeniden tasarlanması için bu dönüm noktası tarihi seçti. Birkaç kez beta testi yapıldıktan sonra , herkesin yeni bir versiyona geçirilmesi, hem Chrome’u modern çağa sürükleyen hem de bazı işlevsel iyileştirmeler vaat eden daha yuvarlak bir Material 2 estetiği ortaya çıkardı. Şu anda kullanılan trapezo sekmeleri, web simgelerini açık bir şekilde çok sayıda sekme olduğunda görmeyi kolaylaştıran basit tasarım lehine terk ediyor. Menüler, komutlar ve adresler de çok daha basit hale getiriliyor ve araç çubuğu artık iOS kullanıcılarının daha rahat ulaşabilmesi için aşağıya taşınıyor.

Doğrudan arama çubuğundan cevaplara kolay ulaşım

Daha derin değişiklikleri de bu sürümde bulabilirsiniz. Birleştirilmiş arama çubuğu (diğer adıyla Omnibox) artık bazı cevapları doğrudan adres çubuğunda gösteriyor, hava durumunu kontrol etmek veya ünlülerin bilgilerini doğrulamak için yeni bir sekme açma derdinden sizi kurtarıyor.

Chrome’de yeni parola yönetimi ve otomatik doldurmalar

Parola yönetimi, parola gerektiği zamanlar için yerleşik parola oluşturma ve akıllı tanıma ile bir adım daha ileri taşınıyor. Otomatik doldurma artık daha isabetli. Bundan sonra yeni sekme sayfasını hem yeni site kısayolları oluşturmak hem de yalnızca açılan sekmeler için arka planını özelleştirmek için kullanabilirsiniz.

Yenilenen Chrome , bugün itibariyle tüm masaüstü ve mobil platformlarda aktif hale geliyor!

Sizin için yeni Chrome’nin hazır olup olmadığını aşağıdaki adresten kontrol edebilirsiniz:

chrome://settings/help

(Bu adresi Chrome’nin adres satırına yazmanız yeterli)

Tarayıcı pazarının ve gelişiminin tartışmasız lideri

Chrome geçtiğimiz on yılda teknoloji endüstrisi üzerinde kalıcı bir etki bıraktı. Microsoft’un baskınlığını ciddi biçimde tehdit eden ilk tarayıcı değildi, ancak kesinlikle en başarılı olanıydı. NetMarketShare, Chrome’un masaüstü kullanımının %62.2 ile İnternet Explorer ve Edge toplamının (%21) yaklaşık 3 katı olduğunu duyurdu.

Chrome, web uygulamalarının, cihazdan cihaza senkronizasyonun ve sandboxing teknolojilerin popüler olmasını sağladı.

Chrome OS ve ilerici vizyonu

Chrome OS’u unutmak da olmaz. Bilgisayar alanının sadece küçük bir kısmına ve hatta tablette daha az yere kurulu olabilmesi sayesinde, okullarda ve düşük maliyet ve güvenliğe değer veren diğer kuruluşlarda bir kitle buldu. Muhtemelen, ultra düşük maliyetli Windows dizüstü bilgisayarları ve Apple’ın en yeni iPad’i, bütçeye uygun Chromebook’lardan yaşadıkları bu baskı olmaksızın mevcut olamayacaktı. Google, bilgisayar ortamını Chrome’la ele geçirmek istemese de, bilgisayar kullanımında gittikçe daha büyük bir rol oynamaya çalıştığı görünmektedir.

ETİKETLER: