SON TV

Görme engelli adam Kabe’yi tavaf ediyor!

Görme engelli bir Müslüman adam Umre vazifesini icra ettiği sırada çekilen bu görüntü sosyal medyada fenomen oldu.

Görme engelli adam Kabe’yi tavaf ediyor!

Mekke’ye giderek Kabe’de Umre vazifesini icra sırasında kameralara yansıyan görme engelli adam sosyal medyada fenomen oldu.

Kabe’yi elindeki değneği ile tavaf eden adam, görenleri ‘gönül gözüyle yürüyor’ yorumlarında bulundu.

Daha önce de bu gibi birçok video yayınlanmış, videolardaki Müslümanlar hayranlıkla izlenmişti. Görme engelinin aslında bir ‘engel’ olmadığını açıkça gösteren bu video binlerce insan tarafından izlendi.

UMRE NEDİR?

“Bu Kâ’be, İslâm’ın ana sütunlarından bir sütundur. Kim Hac veya Umre yapmak için girişimde bulunur yola çıkarsa, Allah’ın garantisi altına girmiş olur. Eğer ölürse Allah onu Cennet’ine koyar. Sağlıcakla ailesine döndürülürse pek büyük sevablarla mükâfatlandırılmış olur.”

Umre, şanlı Peygamberimizin küçük Hac olarak vasıflandırdığı bereketli bir ibadettir.

Bakara sûresinin 196. âyetinden ilham alarak Umrenin Hac gibi farz bir ibadet olduğunu ileri süren İslâm bilginleri de vardır Umre, ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında Sa’y edip saçların bütününü veya bir kısmını traş etmekten ibarettir.

Hac ile Umre arasındaki ana farklar, Haccın özel Hac günlerinde yapılabilmesi, ihram, tavaf, sa’y ve tıraşın yanı sıra Arafat ve Müzdelife vakfelerini, şeytan sembolleri olan cemreleri taşlamayı ve kurbanı ihtiva etmesidir. Bu bilginin kaynağı için tıklayın

ETİKETLER: