SON TV

Görme engelli Mustafa, Kim Milyoner Olmak İster’e damga vurdu

Kim Milyoner Olmak İster isimli bilgi yarışmasına görme engelli avukat Mustafa ve rehber köpeği Tebs damga vurdu.

Görme engelli Mustafa, Kim Milyoner Olmak İster’e damga vurdu

ATV’nin yıllardır en çok izlenen bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster’in yeni bölümüne görme engelli Mustafa ve rehber köpeği Tebs damga vurdu.

Avukat olarak görev yapan Mustafa’nın hayat hikayesi ve güçlü duruşu herkese örnek oldu. Kendisinin rehberi olan köpeği Tebs ile birlikte programa katılan Mustafa 125 bin lira değerindeki soruda çekilmek istedi.

Toplam 60 bin lira kazanan Mustafa’nın son sorusu şuydu:

Danimarka’da geleneksel olarak 25 yaşını geçip evlenmeyenlerin kafasından aşağı tarçın dökülürken 30 yaşını geçip evlenmeyenlerin üzerine hangisi dökülür?

A-Karabiber
B-Elma kabuğu
C-Tuz
D-Balık yağı

Mustafa bu soruya yanıt vermek istemedi ve yarışmadan çekilme hakkını kullandı. Bu nedenle 60 bin lira kazandı.

Sunucu Kenan İmirzalıoğlu eğer çekilmeseydi hangi şıkkı cevaplayacağını sorduğunda ise Mustafa ‘Balık yağı’ dedi.

Doğru cevap ise Karabiber çıktı.

MUSTAFA KESKİN KİMDİR?

Avukat Mustafa Keskin, bebekliğinden beri göz kanseriydi. 11 yaşında ise görme yetisini yüzde 100 kaybetti. İlk ve orta okulu kaynaştırma eğitimi kapsamında devlet okulunda okudu. Sonrasında ise Koç Üniversitesi’nde tam burslu eğitim alan Mustafa Keskin, yüksek lisansını da burada tamamladı. Hatta hocalarının önerisiyle iki yılda hazırladığı ‘sermaye piyasası hukuku’ ile ilgili tezi, kitap olarak basıldı… İki yıldır özel bir şirkette avukatlık yapıyor. Yaşamını rehber köpeği Tabs ile geçiriyor. Avukat Keskin, Tabs ile Hacıosman’daki evinden çıkıp, metroyla Esentepe’deki işyerine gidiyor. Hatta metrobüse binip gittiği AVM’de de gezebiliyor…

Tabs’in bir diğer özelliği ise Türkiye’de duruşma salonunun ilk rehber köpeği olması. Keskin’e rehberlik eden Tabs, onunla birlikte adliyeye gidiyor, duruşma salonunda Keskin’in yanında mütalaa dinleyip, karar bekliyor.