SON TV

Güvenlikli sitede skandal hırsızlık olayı!

İstanbul Başakşehir’de Emlak Konut Başakşehir Evleri'nde, site sakinleri, yönetimin yeterli önlem almaması sebebiyle hırsızlık olaylarının artmasından, can ve mal emniyetlerinin sağlanmamasından şikayetçi

Güvenlikli sitede skandal hırsızlık olayı!

İstanbul Başakşehir’de Emlak Konut Başakşehir Evleri isimli sitede, site sakinleri ödedikleri yüksek aidatlara ve yönetim tarafından verilen güvenlik teminatına rağmen hırsızlık olaylarından muzdarip. Başakşehir’in en gözde noktalarından birinde bulunan sitede mağdurlar site yönetiminin gerekli önlemleri almamasından şikayetçi.

Olay Başakşehir Evleri isimli sitede 13 Eylül’de gerçekleşti. Evlerinden 20.15’te çıkan vatandaşlar 22.45’te döndüklerinde kapılarının çocuk kilidi de denilen üst bölümünün içeriden kilitlendiğini fark etti. Anahtarla açarak evlerine giren mağdurlar soyulduklarını fark etti. Daha sonra komşu dairenin güvenlik kamerasına giriş ve çıkışları takılan 2 hırsızın 9 dakikada güncel değeri yaklaşık 15 bin TL’lik elektronik malzeme ve takıyı çaldığı belirlendi.

AİDATLARA RAĞMEN GÜVENLİ SAĞLANMADI

Türkiye’nin en köklü firmalarından birinin yaptığı Emlak Konut Başakşehir Evleri’nde yaşanan hırsızlık olayı site sakinlerinin de tepkisini çekti. Sitede çocukların da oyun alanlarını içerisinde bulunduran peyzaj bölümünü kullanan hırsızların kaydını tutabilecek tek bir güvenlik kamerasının olmaması, bir site sakininin kendi imkanları ile yaptırdığı kameraya tesadüfen takılan hırsızların kolayca kaçmalarına neden olması site yönetiminin toplanan aidatlara rağmen güvenliği sağlamamış olması vatandaşların tedirgin olmasına neden oldu.

9 DAKİKADA HIRSIZLIK

Sitede yeterli önlemin alınmaması nedeniyle pervasızca davranan hırsızlar herkesin uyanık olduğu saatlerde 21.38 sularında elleriyle koymuş gibi girdikleri daireyi 9 dakikada soyarak çaldıkları malzemeleri evden buldukları yastık kılıflarına doldurmak suretiyle aynı rahatlıkta 21.47’de terk ediyor.

POLİS: ARKA ARKAYA 5 DAİRE

Hırsızlık ihbarı için mağdur daire sakinlerine gelen olay yeri inceleme ekipleri o akşam tam 5 hırsızlık vakası yapıldığını, hırsızların elini kolunu sallayarak ve planlayarak arka arkaya 5 daireyi soyduklarını belirtti.

ANLAŞMA OLMAZSA TAZMİNAT DAVASI

Mağdur aile güncel değeri 15 bin TL olan kayıplarının tazmini için site yönetimine uzlaşma teklif edeceklerini kabul etmeme yoluna gidilirse hem zararın tazmini için maddi hem de ödenen rakamlara rağmen mal ve can güvenliğin sağlanamaması nedeniyle manevi tazminat davası açacaklarını belirtti.

DAHA ÖNCE DE BENZER HIRSIZLIK OLAYLARI YAŞANDI

Benzer hırsızlık vakalarının belli aralıklarla yaşandığı sitede yönetim değişikliği öncesinde de mağduriyetler yaşandığı ve davalarının sürdüğü belirtildi. Yargıtay, Eylül 2015 ve Nisan 2018 ve Temmuz 2018’de görülen farklı davalarda mahkemenin kararını temyizde onayarak site yönetimi ve güvenlik şirketlerinin sorumlu olduğuna ve zarar tazminine hükmetti.

.