SON TV

Dövme yaptırmak isteyen turiste PKK tuzağı

Omzuna Türk bayrağı dövmesi yaptırmak isteyen turiste sözde Kürt bayrağı dövmesi yapan dövmeciye 1 yıl hapis cezası..

Dövme yaptırmak isteyen turiste PKK tuzağı

Türkiye’de turist kazıklama yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Bodrum’da Hollandalı bir turist berber dükkanında sol omzuna Türk bayrağı dövmesi yaptırmak istedi. Dövmeyi yapan berber, turistin omzuna Türk bayrağı yapmak yerine PKK’nın sözde bayrağını yaptı. Turistin dövmeci Özcan T.’den şikayetçi olması üzerine, mahkeme Özcan T.’ye 1 yıl hapis cezası verdi. Karar temyize gitti.

TÜRK BAYRAĞI OLMADIĞINI ANLAYINCA ŞİKAYETÇİ OLDU

Bodrum Gümbet’te tatil yapan Hollanda uyruklu turist Mark R, arkadaşlarıyla birlikte girdiği berber dükkanında dövme de yapıldığını görünce, dövme yapan kişiden sol omuzuna Türk bayrağı dövmesi yapmasını istedi. Bunun üzerine sanık Özcan T, turistin koluna terör örgütü PKK’nın sözde bayrağını yaptı. Olayın ardından kolundaki bayrağın Türk bayrağı olmadığını anlayan turist, sanıktan şikayetçi oldu.

DÖVMENİN FOTOĞRAFI DELİL OLARAK SUNULDU

Sanık Özcan T. hakkında, Terörle Mücadele Kanunu’nun terör örgünün propagandasını yapma suçunu düzenleyen 7. maddesinden kamu davası açıldı. Davaya bakan İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi, turistin koluna yapılan dövmenin fotoğrafının da dosyada delil olarak sunulduğu davada fotoğrafı inceleyerek, sanık tarafından turiste yapılan dövmenin terör örgütü PKK’nın ”HPG” adlı yapılanmasına ait sözde bayrağı simgelediğinin anlaşıldığına hükmetti.

PROPAGANDA YAPMAK SUÇUNDAN 1 YIL HAPİS

Sanığın yasadışı PKK terör örgütünün propagandasını yaptığı sonucuna varan mahkeme, sanığın Terörle Mücadele Kanunu’nun bu suçu düzenleyen 7. maddesinin 2. fıkrası gereğince 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

KARAR TEMYİZ EDİLDİ

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanığa eyleminin, yerel mahkeme hükmünden sonra yürürlüğe giren ve kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen 6352. sayılı Kanun’un geçici 1. maddesi kapsamında kaldığına işaret etti. Daire, bu nedenle yerel mahkeme kararını bozarak, bu madde gereği sanık hakkındaki kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi ve dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.

ETİKETLER: