SON TV

Türk düşmanı Sarkozy, Türk çıktı

Türkiye'ye düşmanca tavırlarıyla tanınan Nicolas Sarkozy: 'Büyükbabam Atatürk'le aynı şehirde doğmuş' ifadelerini nerede kullandı?

Türk düşmanı Sarkozy, Türk çıktı

Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde Tarım Bakanlığı yapan Bruno Le Maire’in yeni yayımlanan kitabından ayrıntılar gelmeye devam ediyor.

“İktidar Günleri” adlı kitapta Le Maire, Sarkozy’nin, başbaşa görüşmelerde diğer liderleri etkileme yöntemlerini de anlattı.

“TÜRKİYE SEVDİĞİM BİR ÜLKE, BEN DE BİRAZ TÜRK’ÜM”

Le Maire’e göre Sarkozy, bu yöntemlerden birini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı da kullandı. Kitapta Sarkozy’nin, Erdoğan Fransa’nın Türkiye’yi AB yolunda engellemesinden şikayet edince şu yanıtı verdiği ifade ediliyor: “Türkiye büyük bir ülke. Sevdiğim bir ülke. İşin aslı, ben de biraz Türk’üm. Büyükbabam Atatürk’le aynı şehirde doğmuş: Selanik.”

Nicolas Sarkozy, Katolik dünyanın ruhani lideri Papa 16. Benedikt ile yaptığı birebir görüşmeyi ise kurmaylarına şöyle anlatmış: “Ofisinde bir saat başbaşa konuştuk. Papa’yla bir saat! Ona neden inandığını sordum. Bana ‘Çünkü bu mantıklı’ diye yanıt verdi.”

TÜRK DÜŞMANI SARKOZY

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Türkiye’ye karşı sert tavırlarıyla tanınıyor. Öyle ki, Ermeni soykırımı inkarını suç sayan yasa teklifinin kabulündeki rolüyle Türkiye karşıtlığında zirve yapmıştı.

Ayrıca Türkiye’nin AB yolundaki en büyük engellerinden de biriydi. Türkiye’nin AB üyeliğine şiddetle karşı olduğunu belirten Sarkozy, “imtiyazlı ortaklık” teklifini getiren kişi olmuştu..