SON TV

”Akbaş Şehitliği” yenileniyor

Çanakkale Savaşları'nda en büyük hastane şehitliğinden biri olan Akbaş Şehitliği'nde yenileme çalışmaları başladı -Zeminde 806 mezar taşının bulunacağı yeni düzenlemeyle 100 metrekarelik rölyef duvar kabartmalarının üzerinde 536 şehidin ismi yer alacak

”Akbaş Şehitliği” yenileniyor

Çanakkale Savaşları’nda en büyük iki hastane şehitliğinden birisi olan ”Akbaş Şehitliği”nde, yenileme çalışmaları başlatıldı.

OPET’in, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 7 yıldır sürdürdüğü ”Tarihe Saygı Projesi” kapsamında, 10 bin metrekarelik Akbaş Şehitliği’nde başlatılan çalışmalarda ilk olarak, şehit askerlerin isimlerinin yazılı olduğu temsili mezar taşları bulundukları yerden çıkarıldı.
Eceabat’a yaklaşık 12 kilometre mesafedeki Yalova köyü yolundaki şehitliğin etrafının çevrili olduğu duvarın ön bölümü yıkıldı, şadırvan, mescit ve tuvaletlerin yapımı için altyapı çalışmalarına başlandı.

Yeni düzenlemeyle zeminde 806 mezar taşı bulunacak. 100 metrekarelik rölyef duvar kabartmalarının üzerinde ise 536 şehidin ismi yer alacak.

Çevre düzenlemesi ve ziyaretçilerin dolaşabilmesine uygun düzenlemeler yapılacak olan şehitlik, çalışmaların ardından ağustos ayında ziyarete açılacak.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve Opet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, Opet Hukuk ve Resmi İşler Direktörü Ekrem Ekmenci, geçtiğimiz ocak ayında şehitliğin yenilenmesi için protokol imzalamıştı.

Bu arada Akbaş Şehitliği’nin yan tarafında bulunan yolun üst kısmında, aşırı yağışlar nedeniyle şehit kemikleri bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içindeki Yalova köyü yakınlarında, 2008 yılında yaşanan yangın sonrası Çanakkale Savaşları’ndan kalma olduğu belirlenen hastane şehitliğinin kalıntıları ortaya çıkmıştı.

Geçen zaman içerisinde yağışların da etkisiyle kemikler bir kez daha gün yüzüne çıktı.

ETİKETLER: