SON TV

Gönüllü doktorlar ilk kez Moritanya’da

5 gün aralıksız muayene ve ameliyatlar gerçekleştirecekler.

Gönüllü doktorlar ilk kez Moritanya’da

Kurulduğu günden beri dünyanın her bölgesine sağlık hizmeti götüren Yeryüzü Doktorları ilk kez Moritanya’ya gitti. 16 kişiden oluşan sağlık ekibi Moritanya başkenti Nuakşot’ta Vataniye Hastanesinde “Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında 5 gün aralıksız muayene ve ameliyatlar gerçekleştirecek.

“Gülümseyen Çocuklar projesi” kapsamında dünyanın birçok bölgesinde dudak damak yarığından mustarip çocukları gülümsemelerine kavuşturan Yeryüzü Doktorları bu kez Moritanya’ya gitti. Gönüllü sağlık çalışanlarından oluşan ekip, içinde Fatih Belediyesi tarafından Yeryüzü Doktorlarına bağışlanan 20 adet tekerlekli sandalyenin de bulunduğu bir tonluk malzemeyi de beraberlerinde götürdü. Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Fatih Belediyesi ve TİKA’nın katkısıyla alınan malzemelerin bir kısmı ameliyat sırasında kullanılacak diğer malzemeler ise bölgede yaşayan engelliler ve hastalara dağıtılacak. Ekip ayrıca kalıcı sağlık projeleri için Dünya Sağlık Örgütü temsilcileri ve Moritanya Sağlık Bakanı ile de bir araya gelecek.

‘Gülümseyen Çocuklar’ proje kapsamında bugüne kadar 550 çocuğu ameliyat ettiğini söyleyen Yeryüzü Doktorları Genel Sekreteri Prof. Dr. Ethem Güneren; “Moritanya toprakları büyük sahranın içinde olan bir ülke. Bu ülkede 3 milyon insan yaşamakta. 20 yıl önce Afrika’da başlayan kaos sürecinden bu ülke de nasibini aldı” dedi. Moritanya da yetişmiş insan kaynaklarının olmadığını ve yardıma ihtiyaçları olduğunu anlatan Güneren; ” Hele ki plastik cerrah dünyada bile az sayıda mevcut. O bölgede doğuştan dudak damak yarığı hastalığından mustarip çok sayıda insan var. Biz de onların tedavilerini yapmaya gidiyoruz. TİKA, Fatih Belediyesi yanında Bezmialem Üniversitesi’nin projeye büyük katkıları oldu. 13 adet öğretim elemanın yıllık izinlerinden değil onları görev izninde sayarak katkıda bulundu bunun yanında cerrahi uygulamalarda kullanılan sarf malzemelerini de bize hibe etti” dedi.

Moritanya’da 5 gün boyunca sağlık hizmetleri verecek olan Yeryüzü Doktorları ekibi şu isimlerden oluşuyor;

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Çıkrıkçıoğlu,
Aile Hekimi Uzm. Dr. Aycan Çıkrıkçıoğlu,
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Selçuk Uzuner,
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Abdullah Alpınar,
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Asistanı Dr. Reşit Burak Kayan,
Ameliyathane cerrahi hemşiresi Serap Arslan,
Ameliyathane personeli Yücel Gedikli,
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Seyithanoğlu,
Beyin ve Sinir Cerrahisi Asistanı Dr. Tolga Dundar,
Anestezi Uzmanı Yar. Doç. Dr. Mefkür Bakan,
Anestezi teknisyeni Mehtap Altuntaş,
Fizyoterapist/Rehabilitasyon Raziye Atar,
Diş hekimi Hatice Kınık,
YYD İkinci Başkanı Kerem Kınık ve
Fatih Belediyesi Meclis Üyesi Zeki Demir