SON TV

Son.tv, gündemi belirlemeye devam ediyor

SON.TV Yazarı, eski MİT Kontr-Terör Merkezi Başkanı Mehmet Eymür’ün kaleme aldığı, ’İpekçi’yi anarken, derin devleti ararken’ başlıklı yazısı büyük yankı uyandırdı. Eymür, yakın tarihin en karanlık suikastlarından Abdi İpekçi Suikastı’nın bilinmeyenlerini yazdı.Takvim gazetesi başta olmak üzere Milliyet gazetesi ve birçok gazete ve televizyon ses getiren yazıyı gündemine taşıdı.

Son.tv, gündemi belirlemeye devam ediyor
  • Medya
  • 19 Şubat 2013 16:28

SON.TV-ÖZEL- SON.TV Yazarı, eski MİT Kontr-Terör Merkezi Başkanı Mehmet Eymür’ün kaleme aldığı,’İpekçi’yi anarken, derin devleti ararken’ başlıklı yazısı büyük yankı uyandırdı. Eymür’ün yazısını Takvim gazetesi, ‘Derin iddia’ olarak verirken, Milliyet Gazetesi ise ‘Malatyalılar grubu İpekçi’yi öldürdü’ başlığıyla verdi.

‘DERİN İDDİA’
Takvim gazetesinin “Derin iddia” başlığıyla yayımlanan (19 Şubat 2013) haber şöyle:

“Mehmet Eymür, karanlıkta kalan Abdi İpekçi suikastıyla ilgili derin iddiada bulundu. MİT’in içinde teşkilattan bağımsız çalışan gruba dikkat çekti

Gazeteci Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979’da suikasta kurban gitti. Cinayetin tetikçisi olduğu iddiasıyla yargılanıp, mahkum olan Malatyalı Mehmet Ali Ağca’nın yanı sıra, bu cinayetin işlenmesinde ona yardım edenlerin bir bölümü çeşitli cezalara çarptırıldı. Ancak aradan 34 yıl geçmesine rağmen suikastın ardındaki isimler karanlıkta kaldı. İpekçi cinayetinin gerçek azmettiricilerinin Mehmet Şener, Oral Çelik, Yalçın Özbey ve Yavuz Çaylan olduğu, cinayetin ise MİT’e çalıştığı öne sürülen Abuzer Uğurlu’nun bürosunda planlandığı iddia edildi.

RÜŞVET YORUMLARI
MİT Kontr-Terör Merkezi Eski Başkanı Mehmet Eymür, yakın tarihin en karanlık suikastından biri olan İpekçi cinayetinin bilinmeyenlerini “www.son.tv”adlı internet sitesinde kaleme aldı. Eymür’ün iddiasına göre, İpekçi suikastında adı geçen Yalçın Özbey, Almanya’da tahliye olarak, Belçika’ya gitmiş ve burada 1 gün gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. 1997’de Almanya’ya giden 2 MİT görevlisi Özbey ile görüştü. Özbey, Türkiye’ye iade edilmedi. Türkiye’de hiç yargılanmadı. Oral Çelik’in yargılanması ise sürüyordu. Nisan 1999’da, 2 yıl önce emekli olan Kontr-Terör Başkanlığı Organize Suçlar Bürosu Müdürü Zafer Balamir’e, “Müsteşar seninle görüşmek istiyor” telefonu geldi. Müdür, Şenkal Atasagun ile görüşmeyi umarken, Malatyalı Yardımcısı Mikdat Alpay’ı karşısında buldu. Alpay, “Oral Çelik’in mahkemesi devam ediyor. Özbey’in Çelik ile ilgili söylediklerinin yer aldığı ses kayıtlarını mahkeme istiyor. Sorguya katıldığın için tanık olarak dinleneceksin. Mahkemede sus” dedi. Balamir de 22 Nisan 1999 günü duraşmada, “Özbey’in Çelik hakkında söylediklerini hatırlamıyorum” dedi. Bu ifade üzerine Oral Çelik beraat etti. İşte bu durum, Zafer Balamir’in Çelik’ten rüşvet aldığı yorumlarına yol açtı. Teşkilatın neden böyle davrandığına anlam veremeyen Balamir, eleştiriler üzerine kahroldu.

‘DENETLENMELİ’
Eski MİT’çi Mehmet Eymür kaleme aldığı yazıda, Abdi İpekçi suikastı ve perde arkasındaki isimlerin “Malatyalı” olduğuna vurgu yaptı. Eymür, “Bütün bunlar tesadüf mü, yoksa MİT’in çatısı altında karanlık isimler mi var?” sorusunu gündeme getirdi ve ekledi: “MİT muhakkak güvenli bir şekilde denetlenmeli. İşte size bir derin devlet hikayesi.”

‘MALATYALILAR GRUBU İPEKÇİ’Yİ ÖLDÜRDÜ’
Milliyet gazetesinin “Malatyalılar grubu İpekçi’yi öldürdü” başlığıyla yayımlanan (19 Şubat 2013) haber şöyle:

Eymür, bir internet sitesine yazdığı yazıda, Abdi İpekçi’nin öldürülmesine ilişkin, Abuzer Uğurlu, Bekir Çelenk, Mehmet Şener, Oral Çelik ve Yalçın Özbey’in ceza almadığını belirtti

Eski MİT Kontr-Terör Merkezi Başkanı Mehmet Eymür, 1 Şubat 1979’da öldürülen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin, MİT’le bağlantılı, “Malatyalılar Grubu” tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü. Eymür, Malatyalı olan dönemin MİT Müsteşar Yardımcısı Mikdat Alpay’ı da, İpekçi cinayetini işleyen grubun eylemlerini örtbas etmekle suçladı.

Eymür, 30 yıllık zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle İpekçi cinayetiyle bağlantılı olanların kurtulmasından sonra www.son.tv isimli internet sitesinde, “Abdi İpekçi’yi Anar, Derin Devlet’i Ararken…” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Eymür, İpekçi suikasti organizasyonunda yer aldığı belirlenen Mehmet Ali Ağca ve Yavuz Çaylan dışında Abuzer Uğurlu, Bekir Çelenk, Mehmet Şener, Oral Çelik, Şahin Tolunoğlu ve Yalçın Özbey’in cinayetten ceza almadıklarını kaydetti.

‘BİR ŞEY BİLMEDİĞİNİ SÖYLE’
Özbey’i, İpekçi cinayetinden yakalandığı Almanya’da sorgulayan Türk ekibinde yer alan Organize Suçlar Bürosu Müdürü Zafer’i 1999 Nisan ayında eski arkadaşlarının arayarak, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un görüşme talebini ilettiklerini anlatan Eymür, “Müsteşar Şenkal Atasagun ile görüşeceğini zannederken karşısına olaydaki birçok kişi gibi Malatyalı yardımcısı Mikdat Alpay çıkar” dedi. Eymür, şöyle devam etti:

“Alpay, Zafer’e ‘Almanya’da yaptığın sorgulamanın ses bantları ve tapeleri kimde, arşivde bulamıyoruz’ diye sorar. Zafer kendisini, ‘Her görev dönüşünde olduğu gibi belge ve bilgileri üst makama rapor halinde sundum’ diye cevaplar.

Bunun üzerine Mikdat Alpay, ‘Abdi İpekçi suikastının sanıklarından Oral Çelik’in mahkemesi devam ediyor. 22 Nisan 1999’da duruşma var. Almanya’da yaptığın Yalçın Özbey’in Oral Çelik ile ilgili söylediklerinin ses kayıtlarını mahkeme bizden istiyor. Ayrıca sorguya katıldığın için seni de tanık olarak dinlemek istiyorlar. Tanıklık yapmanı istemedik ama basın çok üstümüze geldi. Tanık olarak ifade verebileceğini gizli bir yazı ile mahkemeye bildirdik. Bir şey bilmediğini söyle, sadece ne varsa teşkilattan alın şeklinde ifade ver, başka bir şey söyleme’ şeklinde talimat verir.”

MALATYALILAR GRUBU
Zafer’in, Oral Çelik’in yargılandığı duruşmada, Özbey’i sorguladığını, ancak Çelik’le ilgili bir şey söylediğini hatırlamadığı şeklinde ifade vermesi üzerine Çelik’in beraat ettiğini kaydeden Eymür, şunları söyledi:
“Özbey’in, Zafer’le görüşmesinde söylediği bir şey de dikkatimi çekmişti. Zafer’in İpekçi suikastı talimatını kim verdi mealinde bir suale, ‘Yok o dönem talimat diye bir şey yoktu. Mesela Malatyalılar grubu var, kendi başlarına ferdi hareketli’ diye cevap vermişti. Bu bana çok ilginç geldi.
Yukarıda bahsettiğim gibi Zafer’e ‘sus’ diyen, Almanya’da da görev yapmış, bir zamanların Müsteşar adayı ve Şenkal Atasagun’un yardımcısı Mikdat Alpay da Malatyalı. Hani yakın tarihte Meclis komisyonuna gönderilen, ‘Çiller Özel Örgütü’nden bahseden resmi, ‘Susurluk Raporu’nu kaleme alan, Susurluk konusunda Kontr-Terör’e ait bazı önemli bilgileri imha eden kişi. 1942 Malatya Hekimhan doğumlu.”

0/5 (0 Reviews)