SON TV

Doktorun kızlık muayene yöntemi olay oldu

Doktorun cinsel istismar mağduru genç kızı muyene ediş tarzı hemşireyi bile rahatsız etti.

Doktorun kızlık muayene yöntemi olay oldu

Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığında, cinsel istismar ve cinsel saldırı mağduru kızların muayenesini yapan Uzman Doktor L.E’nin, parmaklarını kullanarak kızlık muayenesi yaptığı iddiası şok etkisi yaptı.

“KIZLIK ZARI BÖYLE MUAYENE EDİLİR”
Doktor L.E’nin parmaklarını kullanarak muayene yaptığını ihbar edenin ise muayene sırasında ona eşlik eden hemşire D. S.’nin olması ise Adli Tıp Kurumu’nu iyice karıştırdı. Olayın ortaya çıkması üzerine soruşturmayı yürütenlere ifade veren Uzman Doktor L.E, kızlık zarını parmakla muayene ettiğini ve bunun normal bir muayene olduğunu, hekimlerin karşısındaki kişiye zarar vermeden gerekli gördükleri muayene teknikleri kullanabileceğini belirterek, “Bunlar bilinen muayene şekilleridir ve suç teşkil etmez” dedi.

“UTANÇ VERİCİ BİR DURUM”
Mağdur olarak ifadelerine başvurulan ve Uzman Doktor L.E. tarafından muayene edildikleri belirlenen S.N.K, erkek doktorun parmağıyla muayene ettiğini, muayenenin normal olmadığını ise sonradan öğrendiğini söylerken “Orada yaşadığım sıkıntıları başka kızların yaşamasını istemiyorum. Utanç verici durum. Bu yüzden beni parmakla muayene eden doktorun bulunmasını istiyorum. Diğer arkadaşlarımın da aynı şekilde muayene olmasını istemiyorum” dedi.

Kredi Kartı Borcunuz Bitmiyor mu? Arayın yardımcı olalım…
S.N.K’nin annesi B.Y. de kızını doktorun parmakla muayene ettiğini sonradan öğrendiği belirtip, “Bir anne olarak bunları duyunca şok oldum. Biz kendimizi doktorlara emanet edemeyecek miyiz? Kızımın bunları yazmasına ve anlatmasına da bu yüzden izin verdim” dedi.

KINAMA CEZASI BİLE VERİLEMEDİ
Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığı ise disiplin soruşturmasını tamamlayarak, Doktor L.E’nin kızlık zarının kontrolü sırasında zardan içeri doğru parmağını sokmasının bilinen kızlık zarı muayenesi yöntemlerinden olmadığı bu nedenle doktorun davranışının kusurlu olduğu ve hakkında disiplin cezası verilmesi gerektiği belirtildi. L.E. hakkında kınama cezası verildi ama yönetmelikte gereği bu cezanın verilemeyeceği için İzmir İdare Mahkemesi bu kararı bozdu. Soruşturma ise halen devam etmekte.

HEMŞİREYE DAVA AÇTI
Konuyla ilgili ifade veren ve bu duruma başka arkadaşlarının da tanık olduğunu söyleyen hemşire D.S. “Doktorun parmaklarını kızın organına sokması üzerine çok rahatsız oldum. Onu uyardım ama devam etti. Vatandaşlık görevimi yaptım. Durumu yetkililere anlattım” dedi.

Doktor L.E ise hemşire D. S.’ye karşı İzmir Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Uzman Doktor L.E, söylenenlerin iftira olduğunu belirtirken “Kendisi bir doktor değil. Muayeneye doktor karar verir. Onun bu suçlaması nedeniyle bana artık benzer görevler vermiyorlar. Zor durumda kaldım” diye konuştu.

ETİKETLER: