SON TV

İki baba arasındaki farklar

Orhan mı, Ferdi mi?

İki baba arasındaki farklar

Resmi rakamlara göre; geçen yılın en çok satanlarından biri Orhan Gencebay albümüydü. Durum değişmedi; Gencebay hâlâ listelerin tepesinde… Benzer bir saygı albümü için gözler bu kez Ferdi Tayfur’da… Proje hayata geçirilirse, aynı başarıyı o da yakalayacaktır… Peki neden sevilir, beğenilir bu iki devin şarkıları ve nedir birbirlerinden farkları? Yeni şarkılar; eskiler kadar sarıp sarmalamıyor insanı. Belki bu yüzden, ne zaman bir Gencebay-Tayfur şarkısı duysak; eski bir dostla karşılaşmış gibi hasretle kucaklıyoruz onları…

İKİ KUTUPLU DÜNYA

Her ikisi de; hayatla alakalarını keserek başka bir dünyaya çekilerek söylüyor şarkılarını. Eskimiyor hiç eserleri; üstelik gizli bir bilgelik var sözlerinde… Ve yine gariptir ki; ikisinin şarkıları bambaşka lezzetler buluyor, ayrı dudaklarda. Gencebay’ın acılara isyan bayrağı olarak açtığı ‘Batsın Bu Dünya’ şarkısının bir dönemki disko versiyonunu hatırlayın… Ya da Muazzez Abacı’nın yorumuyla bir sanat müziği şahaserine dönüşen ‘Bir Teselli Ver’i… Veya Tarkan’ın pop versiyonuyla döktürdüğü ‘Hatasız Kul Olmaz’ı… Gencebay’a göre daha ‘acı soslu’ duran Tayfur, şarkıları ise keşfedilmemiş gizli hazine gibidir. Dinleyenler iyi bilir; ‘Merak Etme Sen’ şarkısının üzerine nasıl da güzel oturmuştur rock gömleği… İkisi arasındaki farklara gelince… Bir dönem tekstil atölyelerinde, lise öğrencileri ya da minibüsçüler arasında iki kutuplu bir dünya yarattıkları hatırlanırsa o kadar farklılar ki…

BİRİ KUZEYLİ, DİĞERİ GÜNEYLİ BİRİ ASİ, DİĞERİ MÜTEVAZI!
Biri borsacıdır, diğeri arsacı! Gencebay, kazandığını (milyonlar batırdığı) borsaya, Tayfur ise eline geçeni arsaya yatırmıştır. (Tayfur’un gayrimenkulleri Muğla’nın Milas ilçesi ile Adana’dadır.)
Biri asidir, diğeri mütevazı! Gencebay; çaresiz kaldığında “Ben mi yarattım derdi, ızdırabı ben mi yarattım!” diye bağırır, Tayfur ise “Allah’ım sen bilirsin!” diye tevekküle sarılır.
Birinin kendisi vardır, diğerinin ’emmi’si! Gencebay, aşkta kaybedince felsefeye sarar; “Bana kaderimin bir oyunu mu bu?” diye suçu kendinde arar. Tayfur ise dertleşmek için şarkısını bile yaptığı ‘Emmoğlu’na koşar!
Birinin çocuğu rock’çıdır, diğerinin plakçı! Tayfur’un kızı Tuğçe; ‘Joker’ adlı bir rock grubunun üyesidir. Gencebay’ın oğlu Altan ise, babasıyla birlikte Kervan Plak’ta yöneticidir…

BİRİ İLİMCİDİR DİĞERİ FİLMCİ!

Biri kendini ilme vermiştir, diğeri filme! Gencebay’la otur; sana uzaylılardan piramitlere, Kızılderililer’den Türk soyuna kadar her şeyi anlatır. Tayfur’la otur; sana Ata Demirer’in kendinden ‘arakladığını söylediği!’ ‘Lambadaki Saz’dan çekmeyi planladığı diğer filmlere kadar onlarca projesini anlatır.
Biri kuzeylidir, diğeri güneyli! Gencebay; kuzeydeki Samsun’da doğmuştur, Tayfur ise güneyin meşhur şehri Adana’da…
Biri tek eşlidir, diğeri çok eşli! Gencebay’ın hayatı Sevim Emre ile geçmiştir. Ferdi Tayfur’un nikahlı eşi Zeliha Turan Bayburt, kızının annesi Necla Nazır, bir de ismini sakladığı oğlunun annesi vardır…

BİRİ ROMANTİK DİĞERİ PRATİK!

Biri berhudarcıdır, diğeri argümancı (kanıtcı, belgeci)! Gencebay birisine öfkelense bile “Berhudar ol!” der geçer, Tayfur kızdığında argümanlar konuşur. (Ata Demirer’i mahkemeye verdiğinde hakime sunduğu delilleri hatırlayın.)
Konu aşksa biri mülayim, diğeri serttir! Gencebay, “Hatasız kul olmaz” diye felsefi laflar eder. Ferdi serttir; laga lugayı sevmez: Aşkınla hep ağladım inledim/ Gözyaşımı silmedin / Anlamadın sen beni / Affedemem ben seni!
Biri pratiktir, diğeri romantik! Ferdi, çıkış yolu bulamayınca “Durdurun dünyayı başım dönüyor!” diye afaki sözler sarf eder, Orhan ise pratiktir; “Batsın bu dünya, bitsin bu rüya!” diyerek fişi çekmek ister!

ETİKETLER: