SON TV

Muz kabuğunun şaşırtıcı faydaları

Muzu çocuklar yemeyi çok sever. Kabuğunu ise hiç düşünmeden cöpe atarız, halbuki kabuğunun sandığınızdan çok daha fazla yararı var!

Muz kabuğunun şaşırtıcı faydaları

Muz kabuğunın içini sivrisinek ısırıklarına sürdüğünüzde, kaşıntısını ve şişkinliğini alır
Ayaklardaki nasırların yumuşaması için, muz kabuğunun içini sıyırın, bir kaşık kadar olduğunda nasırın üzerine koyun, üstünü sarın. Birkaç saat sonra açıp temiz su ile yıkayın. Ya da direk muz kabuğunu sarabilirsiniz nasırınıza.
Muzun kabuğunu akneleri geçirmek üzere, üstüne sürebilirsiniz.
Diz ağrılarının geçmesine yardımcı olmak için muz kabuğuyla dizleri ovun (bunu yeni duydum ve denemedim- ama denemeye değer)
İçindeki potasiyum ve yağlarla çok iyi bir ayakkabı cilasıdır. Muz kabuğunun içiyle ayakkabınızı ovun sonra bez ile temizleyin.
Muzu yediğinizde, bedenin serotonin salgılamasına yardım eden triptofan sayesinde sakinleştirici ve keyfinizi yerine getiren bir etkisi oluyor. Böbrekleriniz ve kemikleriniz için de çok yararlı. B6 vitamini dolu.
Unutmadan ekleyeyim: En sağlıklı dondurmayı da muzdan yapabilirsiniz. Birkaç tane muzu soyup, parçalara ayırıp, 30 dakikalığına buzluğa atın, donmaya yakın alın, blenderdan geçirin, isterseniz süt de ekleyebilirsiniz. Sonra sevdiğiniz tat ile tatlandırın, kakao, keçi boynuzu tozu, vanilya, frambuaz, herşeyi deneyebilirsiniz.

ETİKETLER: