SON TV

Mikail’i yakalamak ‘Zor’

Yargıtay, Zor'un adam kaçırma, yağma ve gasp gibi 19 ayrı suçtan aldığı müebbet hapis ve 57 yıl hapis cezasını onadı.

Mikail’i yakalamak ‘Zor’

SON.TV-ZAMAN Gazetesi’nden Yakup Çetin ve Metin Çolak’ın özel haberine göre; Yargıtay, yüksek güvenlikli Kandıra F Tipi Cezaevi’nden firar ettikten sonra, İstanbul 12. ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlarına suikast iddiasıyla gündeme gelen Mikail Zor hakkında verilen cezaları yerinde buldu.

Yargıtay, Zor’un adam kaçırma, yağma ve gasp gibi 19 ayrı suçtan aldığı müebbet hapis ve 57 yıl hapis cezasını onadı. Zor, 2011 yılında İstanbul’un Anadolu yakasında bir hırsızlık çetesine yönelik operasyonda 34 kişiyle birlikte gözaltına alındı. Zor’la birlikte 12 kişi hakkında açılan dava, geçtiğimiz yıl mahkeme tarafından karara bağlandı.

İstanbul 12. ve 13. Ağır Ceza Mahkemeleri, cinayet ve adam kaçırma gibi 19 ayrı suçtan yargıladığı Mikail Zor’a (29) müebbet hapsin yanı sıra toplam 57 yıl ceza verdi. Ancak sanık, hakkındaki hapis kararları temyiz aşamasındayken 4 Kasım 2012 günü Kandıra F Tipi Cezaevi’nden kaçtı. Aynı koğuşta kaldığı Durmuş Anuçin verdiği ifadede Zor’un kendisine, “İstanbul 12. ve 13. Ceza mahkemeleri başkan ve üyelerini öldüreceğim.” dediğini aktardı. Bunun üzerine firarın yaşandığı dönem içişleri bakanı olan İdris Naim Şahin’in talimatıyla 5 kişiden oluşan uzman bir polis ekibi oluşturuldu. Şahin, zanlının yakalanması için tüm imkânlarının seferber edilmesi talimatını verdi. Ancak yapılan tüm araştırmalar sonuçsuz kaldı. Kaçışa ilişkin en küçük bir ipucu elde edilemedi.

Diğer bir soruşturmayı ise Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu başlattı. HSYK yetkililerinin yaptığı ilk incelemede, mahkûmun yüksek güvenlikli cezaevinde açık unutulan bir kapıdan kaçtığı ileri sürüldü. Zor’un kaçtığı güzergahtaki kameraların bozuk olduğu için kayıt yapılmadığı da ortaya çıktı. Şüphe uyandıran ayrıntıların ortaya çıkması üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Fakat firari sanık, 4 aydır yakalanamadı.

Arama çalışmaları sürerken Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Zor ile birlikte yargılanan Ayhan Duyku, Yavuzer Zor, Serkan İlgar, Özer Aydoğan, Erdem İlgar, Umut Düzgün, Hakan Aktaş, Emre Karakuş, Aykut Sancaktar, Özgür Aydoğan, Güven İlgar isimli çete üyelerinin aralarında olduğu dosya üzerindeki incelemesini tamamladı. Yargıtay, sanıklara verilen değişik oranlardaki cezaları onadı. Yargıtay, mahkemenin Mikail Zor’a çıkar amaçlı suç örgütü lideri olmak, Lokman Eser isimli kişinin öldürülmesi, müşteki Kaan Özbey’i öldürmeye teşebbüsün de aralarında olduğu 19 farklı suçtan verdiği cezaları yerinde buldu. Zor’un müebbet hapis cezası ile 57 yıllık cezasını onadı.

0/5 (0 Reviews)