SON TV

Kanatlı Denizatı Broşu’nun izinde

Yurtdışında bulunup Türkiye’ye getirilen Karun Hazineleri’nin en değerli parçası Denizatı Broşu, SABAH Gazetesi’nin Ankara-Uşak- Berlin hattındaki 3 yıllık titiz çalışmasıyla ele geçirildi.

Kanatlı Denizatı Broşu’nun izinde

SON.TV / ÖZEL HABER – Yurtdışında bulunup Türkiye’ye getirilen Karun Hazineleri’nin en değerli parçası Denizatı Broşu, SABAH Gazetesi’nin Ankara-Uşak- Berlin hattındaki 3 yıllık titiz çalışmasıyla ele geçirildi. Broşun nasıl bulunduğu 23 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan haberde anlatılmıştı. İşte o haber:

“Almanya’da bulunup Türkiye’ye getirilen Karun Hazineleri’nin en değerli parçası Kanatlı Denizatı Broşu, SABAH Gazetesi’nin üç yıl boyunca yürüttüğü titiz bir çalışma sonucunda bulundu. Uşak’tan Ankara’ya, İstanbul’dan Berlin’e kadar pek çok şehirde yapılan araştırmalarımız sonucunda Uşak Müzesi’nden çalınan broşun Almanya’da olduğu saptandı. Edindiği bilgileri, Kültür Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile paylaşan SABAH’ın katkılarıyla broş bulundu. Kanatlı Denizatı Broşu ile araştırmalarımız 2009’da başladı. 2008’in Kasım ayında Oğuz Güler adlı tarihi eser koleksiyoncusu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bir ihbarda bulunarak 2006’da Uşak Arkeoloji Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu’nun yardımıyla çalınan broşun yurtdışında olduğunu duyduğunu bildirdi. Bunun üzerine bakanlık, Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na bir yazı yazdı. Yapılan araştırma sonucunda bu duyumu Oğuz Güler’e ileten kişinin işadamı Cengiz Sarıkaya olduğu anlaşıldı. Sarıkaya da broşun Almanya’da olduğu bilgisini Berlin’de oturan ve kuyumculukla uğraşan Ahmet Günal’dan edinmişti. Bu gelişmeleri haber alınca, konuyla ilgili belgeleri edindikten sonra Ankara’da Oğuz Güler ve Cengiz Sarıkaya ile görüştük. Ardından Uşak Müzesi’ne giderek yetkililerden broşun çalınması konusunda bilgi aldık. Daha sonra da Ankara’da Mali Şube Müdürlüğü yetkilileriyle görüştük ve eserin Almanya’da olduğu yönündeki ihbarı değerlendirerek Almanya’ya gidip araştırma yapacağımızı; eğer belge, fotoğraf elde ederse paylaşacağımızı bildirdik.

ÜÇ MİLYON EUROLUK PAZARLIK
Kanatlı Denizatı Broşu ile ilgili araştırmamız kapsamında 16-20 Haziran 2010 tarihleri arasında bir Almanya seyahati gerçekleştirdik. Broşu ellerinde bulundurduklarını ve satmayı planladıklarını ileri süren kişilerin yakın arkadaşı olduğunu söyleyen şahıslarla görüştük. Sonunda broşun Almanya’da Lübnan-Beyrut doğumlu bir kişide olduğu tespit ettik. Bu kişinin adı İzzettin Al Hac’tı. Alıcılar, Almanya’da bir otelin lobisinde İzzettin Al Hac ile buluştu. Bu görüşmeye ve pazarlığa tanıklık ettik. Al Hac’la broşun 3 milyon euro (6 milyon 930 bin TL) karşılığında satılması için pazarlık yürütüldü. Alman polisi de Kanatlı Denizatı Broşu’nu satmaya çalışan şebekenin elemanlarının telefonlarını teknik takibe aldı ve sonra operasyon için düğmeye bastı. Broş böylelikle bulundu. Alman makamları, eserin bulunduğunu Türkiye’ye bildirdi. Bakanlık da Almanya’ya bir ekip göndererek eserin orijinal olup olmadığının tespit edilmesini istedi. Eserin orijinal olduğu anlaşılınca eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kanatlı Denizatı Broşu’nun bulunduğu müjdesini verdi. Ve broş Almanya tarafından Türkiye’ye iade edildi.

YASAL UYARI: Bu haber kaynak gösterilse dahi, link verilmeden alıntılanamaz.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: