SON TV

Peruk türbana ‘Ezique Style’ damgası!

Peruk şeklinde tasarlanan ve piyasaya sürülen türban modeli polemik konusu oldu. Gazete Habertürk Yazarı Nihal Bengisu Karaca ve Habertürk TV Sunucusu Gazeteci Yazar Balçiçek İlter, peruk türbanı yorumladı.

Peruk türbana ‘Ezique Style’ damgası!

SON.TV / ÖZEL HABER – Türban bağlama şekilleri bir dönem en çok tartışılan konular arasında yer alırken, bugün Gazete Habertürk Yazarı Nihal Bengisu Karaca’nın attığı bir twit yine türban konusunu gündeme taşıdı. Peruk şeklinde tasarlanan türban modeline ilk tepkiyi veren Karaca, “Saç şeklinde başörtüsü çıkmış. EZİQUE STYLE diyorum buna. Midem bulandı resmen” dedi.

BALÇİÇEK İLTER: “BU ÇOK AYIP BİRŞEY”
Habertürk TV Program Sunucusu Balçiçek İlter ise son.tv muhabirine yaptığı açıklamada, “Nihal hanımın bu konu hakkındaki yorumuna katılıyorum. Peruk şeklinde türban olur mu? Bu çok ayıp bir şey. Bu tam anlamı ile kişilerin inanç sembolü ile dalga geçmektir. Bu türbanlı insanları şekilden şekle dönüştürme girişimidir. Son derece yanlıştır” dedi.

İLAHİYATÇILAR TEPKİLİ
SON.TV’nin görüştüğü İlahyatçılar, renkli saç görünümündeki perukların Kur’an’a göre hiçbir şekilde başörtüsünün yerini alamayacağını belirttiler. Bu tür ürünlerin kullanılmaması gerektiğini vurgulayan illayihatçılar, vatandaşlarımızın, dini vecibelerini yerine getirirken mutlaka en yakın müftülüklerden doğru şekilde bilgi almasını önerdiler.

ABDÜLAZİZ BAYINDIR: BÖYLE TÜRBAN OLMAZ

Konuyla ilgili son.tv’ye açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır: “Türban bir simgedir. Hanımın dindarlığının simgesidir. O şekildeki bir peruk simgeyi kaybeder. Geçmiş yıllarda başörtüsü bir çok yerde yasaktı. Bir hanım o dönemde bu peruğu taksa kabul edilebilir. Ancak günümüzde bu yasak ortadan kalkmıştır bu tarz bir peruk İslam’da geçerli değildir. O peruk başörtüsü olamaz” dedi.

“GÜNÜMÜZÜN KAPALILARI, AÇIKLARA TAŞ ÇIKARTIYOR”

Başörtülü olup da hakkıyla kapanmayanlara da tepki gösteren Bayındır sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde bir çok kadının başındaki örtü simgeyi kaybetmiş durumda. Bu başörtülü kadınlar başı açık hanımlarımıza taş çıkartıyor.”

İFSADA YOL AÇMAK İSTEYENLERİN OYUNLARI

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar ise ortaya çıkan peruk şeklindeki başörtüsünün İslam dinimizdeki tesettür anlayışla uzaktan yakından hiçbir ilişkisinin olmadığını belirtti. Bayraktar: “Bu tarz girişimler Müslümanlar arasında ifsada yol açmak için” dedi.

“KADINLAR ŞEHVET UNSURU HALİNE GETİRİLİYOR”

Tesettürün, hoş olmayan bakışları uzaklaştırarak kadınların iffetini koruduğunu belirten Bayraktar, bu ve buna benzer uygulamaların kadınları, birer şehvet unsuru haline getirdiğini söyledi.

0/5 (0 Reviews)