SON TV

O JİTEM’ci 20 yıl önce öldürülmüş

JİTEM’in kurucularından Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in sağ kolu olarak bilinen Ferhat kod adlı itirafçı Mustafa Deniz’in infaz edildiğini gösteren fotoğraflar bulundu.

O JİTEM’ci 20 yıl önce öldürülmüş

Belge niteliğindeki fotoğraflar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü faili meçhul cinayetler ve JİTEM dosyasında yer aldı. Yaşadığı iddia edilen Deniz’in Ersever’den bir hafta sonra, 15 Kasım 1993’te, elleri bağlandıktan sonra kafasına ateş edilmek suretiyle katledildiği görülüyor. Mahkeme, Deniz’le ilgili Jandarma Genel Komutanlığı’ndan da bilgi istemiş. Jandarma’nın 2010 yılında mahkemeye gönderdiği belgede ise Deniz’in, Jandarma İstihbarat Komutanlığı bünyesinde memur olarak çalıştığı ve 18 Mart 2009’da istifa ettiği belirtiliyor. Güneydoğu’da faili meçhul cinayetler, bombalama ve infaz olaylarıyla gündeme gelen JİTEM’e yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada çarpıcı fotoğraflara ulaşıldı. Bugüne kadar yaşayıp yaşamadığı belirlenemeyen JİTEM’in önemli isimlerinden Ferhat kod adlı Mustafa Deniz’in infaz edildiği anlaşıldı. Güneydoğu’da JİTEM bünyesinde yıllarca görev yapan Binbaşı Cem Ersever, kamuoyuna bazı açıklamalar yapacağını duyurduktan sonra gittiği Ankara’da kayıplara karışmıştı. ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından sorgulandıktan sonra öldürüldüğü iddia edilen Ersever’in cesedi, 4 Kasım 1993 tarihinde Elmadağ ilçesi yakınlarında bulunmuştu. Elleri önden bağlı ve kafasına ateş edilmiş halde bulunan Ersever’in fotoğrafları, cinayetin üzerinden 17 yıl geçtikten sonra gün yüzüne çıkmıştı.

JİTEM ve faili meçhul cinayetlerle ilgili 2009 yılında soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ersever’in sağ kolu itirafçı Mustafa Deniz’in de infaz edildiğini gösteren fotoğraflara ulaştı. Deniz’in Ersever’den 11 gün sonra 15 Kasım 1993 tarihinde Ankara’nın Polatlı ilçesinde Ersever gibi elleri önden bağlanıp kafasına ateş edilmek suretiyle öldürüldüğü tespit edildi. Soruşturma dosyasında, infaz edilen kişinin Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi nüfusuna kayıtlı Mustafa Deniz olduğu ve ağabeyi tarafından teşhis edildikten sonra cesedinin alındığı belirtiliyor.

Alınan bilgilere göre Mustafa Deniz, 1984 yılında üniversite öğrencisiyken PKK’ya katıldı. PKK içinde ‘Ferhat’ kod adını aldı. 1989’da PKK’dan kaçarak itirafçı oldu ve JİTEM bünyesinde faaliyetlere başladı. JİTEM Grup Komutanı Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in yardımcılığına kadar yükseldi. ‘Deniz Yüksel’ kod adlı Alaaddin Kanat, ‘Ali Hoca’ kod adlı Ali Ozansoy, ‘Sarı Adil’ kod adlı Adil Timurtaş ve ‘Mete’ kod adlı İbrahim Babat ile birlikte uyuşturucu ve silah kaçakçılığından cinayetlere kadar birçok karanlık faaliyette yer aldı. Yakın tarihin en karanlık yılı olarak tanımlanan 1993’te JİTEM’de iç infazlar yaşandı. Cem Ersever ve kız arkadaşı itirafçı Neval Boz, Ankara’da öldürüldü. Ortaya çıkan fotoğraflar, Ersever’in sağ kolu Deniz’in de yine Ankara’da infaz edildiğini gösteriyor.

Soruşturmayı yürüten mahkeme, konuya ilişkin Jandarma Genel Komutanlığı’ndan bilgi ve belge de istedi. Jandarma’nın 2010 yılında mahkemeye gönderdiği belgede, Mustafa Deniz’in Jandarma İstihbarat Komutanlığı bünyesinde memur olarak çalıştığı ve 18 Mart 2009 tarihinde istifa ettiği belirtiliyor.

Zaman Gazetesi

ETİKETLER: