SON TV

Sahte Başsavcı kimi sormuş

Kendisini İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak tanıtarak terör yargılamalarının yapıldığı mahkeme kaleminden yasadışı şekilde bilgi alan esrarengiz kişinin, İstanbul'daki çeşitli adliyelerde çalışan katiplerin de bulunduğu 17 kişinin, haksız ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak suçlamasıyla tutuklanan Sinan Berberoğlu hakkında bilgi aldığı belirlendi.

Sahte Başsavcı kimi sormuş

SON.TV / ÖZEL HABER – İstanbul Adliyesi’nde terör suçlarına bakan mahkemeyi “Başsavcı Turan Çolakkadı’yım” diye arayan kişinin işadamları Dinç Bilgin, Faruk Süren ve Efe Önbilgin’in de aralarında bulunduğu 40 sanıklı örgüt davası hakkında bilgi aldığı ortaya çıktı.
Esrarengiz kişinin kalem personelinden özellikle dava sanıklarından Sinan Berberoğlu’nun durumu hakkında bilgi edindiği belirlenirken Berberoğlu soruşturma kapsamında İstanbul’daki çeşitli adliyelerde çalışan katiplerin de bulunduğu 17 kişinin, haksız ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.
Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce hazırlanan iddianamede, ‘Ergenekon silahlı terör örgütü’ ile bağlantılı olduğu imajını vererek, suç örgütü gücünü kullandığı öne sürülen Sinan Berberoğlu ile İstanbul’daki çeşitli adliyelerde çalışan katiplerin de bulunduğu 17 kişinin, haksız ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurduğunun tespit edildiği belirtilmişti.

İddianamede, iddia edilen örgütün, yerel ve yüksek mahkemelerde soruşturma ile kovuşturma makamlarını yanıltarak sahtecilikle veya rüşvet karşılığı bazı kararların alınmasını sağladığı belirtilmişti.

Sanık Sinan Berberoğlu’nun ikametinde yapılan aramada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz imzalı bir talimat yazısının fotokopisine de el konulduğu aktarılan iddianamede, Berberoğlu’nun ayrıca Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) şifresi edindiği ve davaları buradan da takip ettiği kaydedilmişti.

İş adamları Dinç Bilgin, Faruk Süren ve Efe Önbilgin’in, ‘örgüte yardım ve yataklık edenler’ bölümünde yer aldığı iddianamede, Sinan Berberoğlu hakkında 25 yıldan 84 yıla, iş adamı Faruk Süren hakkında ise ‘örgüte yardım etmek’ ve ‘rüşvet’ suçlarından 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

YASAL UYARI: Bu haber kaynak gösterilse dahi link verilmeden alıntılanamaz.

0/5 (0 Reviews)