SON TV

Hamilelikte ayak şişmesini hafif atlatın

Hamilelik döneminde anne adaylarının sorunları mide bulantıları, baş dönmeleri, uykusuzluk ve yorgunlukla sınırlı değil. Hamilelik süresince ayaklarda da birçok sorun oluşabiliyor.

Hamilelikte ayak şişmesini hafif atlatın

Hamilelik döneminde anne adaylarının sorunları mide bulantıları, baş dönmeleri, uykusuzluk ve yorgunlukla sınırlı değil. Hamilelik süresince ayaklarda da birçok sorun oluşabiliyor. Bunların başında da ayaklarda ödem oluşması geliyor. Ancak bu sorunu hafifletmenin ve önlemenin yolları da var. Ayak sağlığı konusunda paramedikal çözümler sunan İsveç Ayak Sağlığı kuruluşundan uzman Özgül İŞGÖR hamilelikte ayak şişmesinin nedenlerini ve alınacak önlemleri şöyle anlatıyor:

Hamilelik döneminde ayaklarımız neden şişer?

Hamilelik süreci boyunca, hücrelerimiz arasındaki sıvı miktarı artar ve dokuların şişmesine, ödem adı verdiğimiz durumun oluşmasına neden olur. Rahim basısı sonucunda dolaşım yavaşladığı için ayak bileklerimiz bu durumdan daha fazla etkilenir ve ödemler görülmeye başlar. Ayaklarınızda ödem oluştuğunu parmağınızla hafifçe bastırarak anlayabilirsiniz.

Ödem olan bölgeye parmakla basıldığında bir çukurluk oluşur ve bir süre değişmeden kalır. Ödemler, hamile kalmadan önce kilolu olan kadınlarda, hamilelik sırasında hızlı kilo alanlarda, düzensiz beslenenlerde, ikiz bebek bekleyenlerde ve ayaklarında varis olan hamilelerde daha fazla görülür.

Gebelik döneminde her dört kadından üçünde gebeliğin herhangi bir döneminde bu türden bir ödem gelişir. Sıcak havalarda, günün sonunda veya uzun süre oturduktan ya da ayakta durduktan sonra ödem gelişmesi oldukça sıktır. Çoğu kadın şişliklerin ertesi gün ya da birkaç saat yattıktan sonra büyük ölçüde kaybolduğunu fark eder.

Gebelik döneminde dokularda aşırı sıvı birikmesine bağlı şişme önceleri olası bir tehlike işareti olarak kabul ediliyordu. Artık hekimler hafif şiddetteki ödemin gebelikte beden sıvılarındaki normal ve gerekli bir artışa bağlı olduğunu biliyorlar. Preeklampsiyi düşündürecek başka belirtiler yoksa ayak bileklerinde ve bacaklarda biraz şişme tümüyle normal kabul edilir. Ödem aşırı olmadığı sürece sırt üstü yatıldığı ya da ayaklar yüksek bir yere kaldırıldığında kaybolursa anormal bir durum yok demektir.

Ayaktaki şişlikleri azaltmak için neler yapılabilir?

  • Şişlikleri azaltmak için en önemli kural ayakta fazla durmamaya özen göstermektir. Zaman zaman uzanmak ve bacakların altına yüksek bir yastık koymak şişlikleri önler. Egzersiz yapanlarda şişlikler daha az görülür.
  • Şişlikler var diye sakın su içmemezlik etmeyin, su içmek şişlikleri artırmaz tersine azaltır, bol su içmek gebelikte faydalıdır.
  • Şişlikleri önlemek için ideal olan ne tuzu azaltmak ne de fazla tüketmektir, ideal olan normal miktarda tuz tüketimine devam etmektir.
  • Sıkı pantolon ve çoraplar giymeyin, rahat bol kıyafetler giyin, dar giysilerden kaçının.
  • Uzanma imkanı bulamadığınız zamanlarda ayaklarınızı bir taburenin üzerine uzatarak oturun. Bacak bacak üzerine atarak oturmayın.
  • Uyurken yan yatın veya ayaklarınızı yastık yardımıyla hafifçe yükseltin.
  • Uzun süre ayakta kalmaktan veya ayaklarınızı yere koyarak oturmaktan kaçının.
  • Isı şişmeyi artıracağından kendinizi serin tutmaya ve serin ortamlarda bulunmaya gayret edin.
  • Suyun kaldırma kuvveti bebeğin pelvisin yukarısında tutulmasına yardımcı olacağından, olanağınız varsa sık sık yüzün veya havuzda yürüyün.
  • Beslenmenize özen gösterin, doktorunuza danışarak protein açısından zengin gıdaları yeterince tüketin.

Hamilelikte hafif ayak ve bilek şişkinlikleri normal olmakla birlikte, ayaklardaki aşırı veya ani şişme, preeklempsi adı verilen ciddi bir durumun da belirtisi olabilir. Preeklempsinin diğer bazı belirtileri de şiddetli baş ağrısı, bulanık görme ve baş dönmesidir. Özellikle baldırlarınız veya kalçanızda ağrı ve hassasiyetle birlikte yalnızca tek bacakta şişme olması kanda pıhtı belirtisi olabilir. Bu durumda uzmana başvurun.

 

ETİKETLER: