SON TV

Şah Sultanın kabri bulundu!

Kanuni Sultan Süleyman'ın kız kardeşi Şah Sultan'ın kabri bulundu.

Şah Sultanın kabri bulundu!

Osmanlı İmparatorluğunun 9. Padişahı Yavuz Sultan Han’ın eşi olan Ayşe Hafsa Sultan, Fatih Yavuz Selim Camii avlusundaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Manisa Valisi İbrahim Daşöz, milletvekilleri Selçuk Özdağ, Recai Berber, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, Kulalılar derneği Başkanı Ercan Oğuz ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mehter takımının verdiği mini konserin ardından Kur’an-ı Kerim okundu.

Yapılan duanın ardından kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, mesir macunu geleneğinin yaklaşık 500 yıl geçmişe dayandığını ve Yavuz Sultan Selim Han’ın eşi Ayşe Hafsa Sultan’ı iyileştirmek için hazırlanan özel bir formül ihtiva ettiğini söyledi. Ayşe Hafsa Sultan’ın şifa bulmasının ardından mesir macunun yılın belli günlerinde halka saçılmaya başladığını ve geleneksel hale geldiğini ifade etti.

ŞAH SULTAN’IN KABRİ BULUNDU

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Yavuz Selim Camii avlusunda bulunan Ayşe Hafsa Sultan’ı anma töreni sırasında birde müjde verdi.

Arınç, Ayşe Hafsa Sultan’ın türbesi ve çevresinde yapılan restorasyon sırasından Şah Sultan’ın kabrinin bulunduğunu söyledi. Arınç, Şah Sultan’ın kabrinin de ihya edilmesi için çalışmaların devam ettiğini de belirtti. 1572 yılında vefat ettiği bilinen Şah Sultan; Yavuz Sultan Selim ve Ayşe Hafsa Sultan’ın kızı, Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi olduğu bilinmektedir.

Konuşmaların ardından Ayşe Hafsa Sultan anısına halka 1001 derde deva olduğu söylenen mesir macunu halka dağıtıldı. Mesir macunu almak için sıraya girenler arasında bayanların ve yaşlıları çoğunlukta olması dikkatleri çekti.