SON TV

Horozlar neden her sabah ötüyor?

Japonya’da bilim insanları horozların neden her sabah aynı saatte öttüklerini ortaya çıkarmak için yaptıkları çalışmada sonuca ulaştı.

Horozlar neden her sabah ötüyor?

SON.TV – Japonya’da bilim insanları horozların tamamen kapalı ve doğal ışık almayan bir odaya kapatıldıklarında bile her sabah şafak vakti öttüklerini ortaya çıkardı.

Bu durum, horozların çevrelerindeki ışık değişimine tepki vermek yerine vücut saatlerine göre hareket ettiklerini kanıtladı.

Araştırmayı yürüten Dr. Takashi Yoshimura, “Horozların vücut saatleri nedeniyle mi yoksa dışarıdan gelen etkiler yüzünden mi her sabah öttüklerini bilmiyorduk. Yaptığımız araştırma horozların vücut saatlerine göre hareket ettiklerini gösterdi” dedi.

Araştırmacıların yaptıkları deneylerdeki ana amaçları horozların ötüşlerinin bir anlamı olup olmadığını bulmaktı. Elde edilen sonuçlar horoz ötüşlerinin insanların konuşması gibi sonradan öğrenilen bir iletişim metodu değil, genlerden gelen bir reaksiyon olduğunu gösterdi.

Dr. Yoshimura, “Biz köpeklerin neden havladığını, kedilerin neden miyavladığını öğrenmeye çalışıyoruz. Bütün bunlarda horozların ötüşünün de bize iyi bir başlangıç noktası yaratacağını düşünüyoruz” dedi.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: