SON TV

Renklerin psikolojik etkileri

Renklerin insan üzerindeki etkileri nedeniyle gerek giysi seçimi gerekse insanların yaşadığı mekanlar boyanırken renk seçimine özel bir önem gösterilerek dikkat edildiğini dile getiren uzmanlar, renklerin insan üzerindeki etkileri nedeniyle sağlık, psikoloji, alışveriş, zihinsel ve fiziksel performans gibi konularda da kullanıldığını belirtiyor.

Renklerin psikolojik etkileri

Mavinin sükunet ve huzur verici bir etkiye sahip olduğuna dikkat çeken uzmanlar, rengin bu özelliği nedeniyle ofis çalışanları üzerinde olumlu etki uyandıracağını ifade ederek, iş dünyasının temsilcilerine ofislerde bu rengin kullanılmasını öneriyor.

Öfkeyi, çekingenliği, korkuyu ifade eden kırmızının diğer taraftan iştahı artırdığını vurgulayan uzmanlar, insanların bazen dikkat çekmek veya dinlenmek için de bir renge ihtiyaç duyabildiğini belirttiler.

Renklerin insan yaşamının önemli bir parçasını oluşturduğunu dile getiren Psikolojik danışman Tuğba Yücel, renklerin insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik etkilere sahip olduğunu söyledi. Ancak renklerin insan psikolojisi üzerinde terapi etkisinin olduğunu söylemenin doğru olmadığını dile getiren Yücel, terapinin dirençlerin kırıldığı, iç görünün arttığı iyileştirici olduğu kadar da acı bir süreç olduğunu kaydetti. Bu süreçte renklerin terapi etkisini olduğunu söylemenin terapi sürecine de bir tür haksızlık olduğunu kaydeden Yücel, renkler, müzik ve benzeri argümanların terapi sürecinde kullanılabilen kolaylaştırıcılar olduğunu ifade etti.

Hastalıklarla renkler arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu düşünmediğini kaydeden Yücel, toplumlardan toplumlara renklerin anlamlarının değişebildiğine işaret etti. Türkiye’de yas, kayıp, depresyon durumlarda siyahın tercih edildiğinin altını çizen Yücel, fakat aynı siyahın, fazla kiloları kapatmak için de birebir olduğunu, kilolu bir bayan en mutlu gününde siyah giymeyi de tercih edebildiğine dikkat çekti.

Renklerin insan üzerinde psikolojik etkilerinin olduğunun bir gerçek olduğunu anlatan Yücel, “İnsanların favori renkleri vardır. O renkleri kullanmak daha mutlu ve enerjik hissettirebilir elbette. Ancak yine bunlar sadece etkidir. Keskin yaklaşımlara karşıyım. ‘Renkler insanın yaşam enerjisini artırır yada azaltır’ demek insanı yadsımaktır aslında. Çünkü insan oldukça karmaşık bir varlık, yaşam enerjisinin etkenleri kişiden kişiye son derece farklılık göstermekte. Bu nedenle renk insanı etkileyebilir fakat insana yaşam enerjisi, sağlık, başarı vb. bir şey vaat etmez. En fazla süreçleri kolaylaştıran bir etki olabilir. Eğer aksi olsaydı maviye boyadığımız bir odada çocuğumuzun başarısız, kırmızıya boyadığımız bir odada çocuğumuzun başarılı olma olasılığı olmazdı” dedi.

Yücel, “Depresyon halinde hangi renkleri tercih etmeli?” yönündeki soruyu ise, “Depresyon her insanın zaman zaman yaşadığı bir “gönül yorgunluğu” halidir. Bu süreçte insan hangi renkleri kullandığının farkında bile değildir. Bu süreçte insanların hangi renkleri kullandığının bir önemi yoktur. Önemli olan insanın, doğru yardım ve destekle bu süreci atlatması ve kendi renkli dünyasına geri dönebilmesidir” sözleriyle yanıtladı.

Renklerin etkileri hakkında da bilgi veren Yücel, “Kısaca bilinen etkilere değinecek olursak; sarı renk insan üzerinde sinirleri yatıştırıcı etkiye sahiptir. Fakat aşırı kullanımda gözleri zorlayıcı ve yorucu etkisi olabilir. Kırmızı, duygularımızı ve şehveti uyandırıcı etkisi vardır. Öfkeyi, çekingenliği, korkuyu artırabilir. İştahı artırır. Birçok ünlü restaurantın kırmızıyı tabelalarında ve reklamlarında kullandığını biliyoruz. Mavi renk en çok erkekler tarafından tercih ediliyor. Sukunet ve huzur verici bir etkisi bulunmaktadır. Ofis çalışanları üzerinde olumlu etkisi nedeniyle ofislerde kullanılması öneriliyor. Mavi renk su ve barışla ilişkilendiriliyor. Yeşil, sağlığı sembolize eder. Motivasyonu artırır, daha iyi yoğunlaşmanızı sağlar. Parayı simgeler. Doğallığı simgeler. Mor, bilinçaltına ulaşmayı kolaylaştırır. Liderliği simgeler. Serveti simgeler. Başarıyı simgeler. Bilgeliği simgeler. Pembe, Sakinleştirici etkisi vardır. Aşkı simgeler. Romantizmi simgeler. Beyaz, saflığı, rahatlığı temsil eder. Masumiyeti temsil eder. Kahverengi, Güveni temsil eder. Can sıkıntısını, bıkkınlığı simgeler. Pratikliği ve dünyayı simgeler. Turuncu, Heyecan ve çoşku verir. Dikkat çekmek için kullanılır. Sıcak bir renktir. Siyah, ölümü, yas ve zayıflığı simgeler. Kötülüğü temsil eder” diye konuştu.

Erkekler ve kadınların renk seçimleri hakkında açıklamada bulunan Yücel, “Genel olarak daha canlı ve heyecanlı renkler kadınlar tarafından tercih edilirken, daha pastel renkler erkekler tarafından tercih ediliyor. Fakat herkes için bunun geçerli olduğunu düşünmüyorum. Karakter, kişilik özellikleri, yetiştirme biçiminden kültüre kadar birçok faktörden etkilenen bir şeydir kişinin favori renkleri” ifadelerini kullandı.