SON TV

Odasında hastalara tecavüz ediyormuş!

Geçen Aralık’ta yapılan operasyonla çökertilen kürtaj çetesinin iddianamesi hazırlandı. Çete lideri Prof. Dr. Önder Çelik’in yasa dışı kürtajla kalmayıp hastalarına tecavüz ettiği ve tedavi karşılığı ilişkiye girdiği de ortaya çıktı.

Odasında hastalara tecavüz ediyormuş!

SON.TV / 30 Aralık 2012 günü Malatya’da yasa dışı kürtaj şebekesine yönelik düzenlenen operasyonlarda Prof. Dr. Önder Çelik, Doç. Dr. Şeyma Hasçalık ile aralarında sağlık görevlilerinin de bulunduğu toplam 14 kişi gözaltına alınmıştı. Vatan’da yer alan habere göre; 2 Ocak 2013 günü mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Prof. Dr. Önder Çelik, Doç. Dr. Şeyma Hasçalık, anestezi teknikeri Ö.A. ve M.B tutuklanırken, 10 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Her şey gizli kamerada

Savcılığın hazırladığı iddianamede kürtaj şebekesinin nasıl çalıştığı ve şüphelilerin işledikleri suçlar ayrıntılı bir şekilde yer aldı. Polisinin teknik takibinde Prof. Dr. Önder Çelik’in Turgut Özal Tıp Merkezindeki odasına mahkeme kararıyla gizli kamera yerleştirildi. Çelik’in, çaresiz konumdaki hastalarıyla rızaları dışında ilişkiye girmesi gizli kameraya yansıdı.

‘Beni de mutlu etmelisin’

İddianamedeki bilgilere göre uzun süredir tüp bebek tedavisi gören S.Y., 2012 yılı başında Çelik’e muayene oldu. Çelik’in, çocuk sahibi olmayı hayal eden S.Y.’yi önce sözlü taciz ettiği, daha sonra, ’Sen mutlu olmak istiyorsan, bebeğinin olmasını istiyorsan, benim de biraz mutlu olmam lazım, ben burada yıpranıyorum’ diyerek birlikte olmaya zorladı. Fiziki olarak hastayı taciz eden Prof. Dr. Çelik’in, kendisine direnen S.Y. ile birlikte olamayınca zorla oral seks yaptığı da iddianamede yer aldı. Çelik tacizlerini sürdürdü ve hastanedeki odasında iki kez rızası dışında kadınla ilişkiye girdi.

‘Kadın intihar edecekmiş’

S.Y. ile yaşanan sürecin değerlendiren savcılığın iddianamedeki görüşleri ise şu şekilde belirtildi: “Prof. Dr. Çelik’in, tüp bebek hastası olan ve kendisine muhtaç konumda olan, bir anlamda çaresiz durumda bulunan S.Y.’yi, cinsel anlamda menfaat elde etmek için, konumunu kullanarak rızası dışında cinsel ilişkiye girdiği, bu anlamda kendisine cinsel menfaat temin ettiği tespit edildi. Çelik’in S.Y.’yi zaman zaman yüz vermemesi durumunda kağıda bir şeyler yazarak asistanlarına havale ettiği, çaresiz durumda olan kadının bu nedenle doktorun isteklerine karşı koyamadığı anlaşıldı. S.Y., psikolojisinin çok bozulduğunu, intihar etmeyi düşündüğünü, ancak Çelik’in eylemlerinin yanına kar kalmaması açısından şikayetçi olmaya karar verdiğini söyledi.”

60 yıl istendi

İddianamede, tutuklu sanık Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Çelik hakkında, ’3 kadına rüşvet karşılığı kürtaj yapmak, 2 kadın ile tıbbi çaresizlikleri nedeniyle tedavileri karşılığında cinsel ilişkiye girmek suretiyle rüşvet suçunu işlediği’ iddiasıyla 20 yıldan 60 yıla kadar hapis cezası istendi.

29 yıl istendi

Prof. Dr. Çelik ile 12 yıldır gönül ilişkisi bulunduğu belirtilen ve suç ortağı olduğu iddia edilen Doç. Dr. Şeyma Hasçalık hakkında, ’yasadışı kürtaj, kürtaja aracılık etmek, rüşvete aracılık etmek ve dolandırıcılık’ suçlarından 11 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Tek profesör olması işi kolaylaştırmış

Mahkemenin kabul ettiği iddianamede şu değerlendirme yapıldı: “Bölüm başkanı ve tek profesör olması nedeniyle bu konumunun rüşveti kolaylaştırdığı ve ’ameliyata girme bedeli’ adı altında para aldığı, ilerlemiş gebeliklerin sonlandırılmasında para aldığı, sadece teknik takibe takılması nedeniyle 3 adet maddi menfaat, 2 adet cinsel menfaatin tespit edildiği, dolayısı ile bu verilere bakılarak, geçmişte buna benzer birçok kez aynı şekilde rüşvet eyleminde bulunduğu değerlendirildi.”

Çöpteki kondomlarda 5 kadının DNA’sı var

İddianamede ayrıca, Prof. Dr. Çelik’in odasında yapılan aramalarda, çöp sepeti içerisinde 11 kullanılmış prezervatif bulunduğu ve mahkeme kararıyla yapılan DNA incelemesinde, bulunan spermlerin Çelik’e ait olduğu, ayrıca prezervatiflerin dış kısımlarında ise 5 ayrı kadına ait DNA kanıtlarının tespit edildiği belirtildi. Elde edilen sonuçla birlikte Çelik’in, Turgut Özal Tıp Merkezindeki odasında 5 ayrı kadınla birlikte olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

Kürtaj için hasta getirene 100 TL

YASA dışı kürtajlar da iddianamede ayrıntılı olarak anlatıldı. Prof. Dr. Çelik’in, sevgilisi Doç. Dr. Şeyma Hasçalık ile birlikte yasal sınır olan 10 haftalık gebelik süresini geçen hastalarda kürtaj yaptıkları ve bunun karşılığında para aldıkları öne sürüldü. Çelik ile sevgilisi Şeyma Hasçalık’ın bu yöntemle kendilerine hasta getiren özel hastane personeline de 100 TL komisyon verdiği telefon kayıtlarından anlaşıldı.

Ortak hesapta 3 milyon TL

İddianamede, Prof. Dr. Önder Çelik ile gönül ilişkisinde olduğu Doç. Dr. Şeyma Hasçalık’a ait banka hesaplarında yapılan incelemelerde 3 milyon 100 bin liranın üzerinde para bulunduğu tespit edildi. Prof. Dr. Önder Çelik ile sevgilisinin maaşları göz önüne alındığında, bu maaş ile bu miktarın toplanamayacağı ve paranın yasa dışı yollardan kazanılan para olduğu belirtildi.