SON TV

Kör usta araç tamir ediyor

Kütahya'da tamirci olarak çalışan görme özürlü Mehmet Doğanay, değme ustalara taş çıkartan yeteneğiyle görenleri hayrete düşürüyor. Müşteriler ona araçlarını gözü kapalı teslim ediyor.

Kör usta araç tamir ediyor

SON.TV / Kütahya Emet’teki sanayi sitesinde çalışan Mehmet Doğanay doğuştan görme özürlü. 37 yaşındaki Doğanay motoru komple söküyor, şanzıman indiriyor amortisörleri yeniliyor. Gözleri görmemesine rağmen her türlü araç tamiratını kendi başına yapabilen Doğanay görenleri hayrete düşürüyor. Usta Mehmet, tüm Emetlilerin sevgilisi olmuş durumda.

TAKIMLA RIN YERİNİ BULAB İLİYOR

Mehmet Doğanay kendisi gibi görme engelli olan ablası ile Eğrigöz köyünde yaşıyor. İşyerinde ustasının aracın markası ve sorunun nerede olduğuna dair bilgi vermesi üzerine işe girişerek büyük bir titizlikle görevini yapıyor. Doğanay her köşesini ezberlediği dükkânda takımların yerini kendi bulabiliyor, el yordamı ile numarasını belirlediği vidaları sökecek anahtarları kendisi alabiliyor. Mehmet usta tamirciliği patronu Muhsin Doğan’dan öğrenmiş.

MARKA MODEL FARK ETMEZ

SABAH’ın konuştuğu Mehmet Doğanay yaşam dolu. Köyde yaşadığını ve evde oturmak yerine üç beş kuruş da olsa harçlığını çıkarmak için çocukluk arkadaşı Muhsin Doğan’ın tamirci dükkânına takılmaya başladığını kaydeden Doğan, sonradan işe iyice ısındığını şimdilerde iyi bir usta olduğunu kaydetti. Hangi model araba olursa olsun tamir edebileceğini kaydeden Doğanay, “Önemli olan Muhsin Usta’nın bana arıza ve aracın modeli ile ilgili bilgi vermesi, gerisini ben hallederim” diyor.

‘ÇALIŞMAK GÜZEL BİR DUYGU’

Muhsin Doğan’ın kendisine çok sahip çıktığını ve bütün sıkıntıları ile ilgilendiğini söyleyen Mehmet Doğanay, çalışmanın kendisine yaşam sevinci verdiğini ve işe yaradığını bilmenin güzel bir duygu olduğunu ifade etti. Dükkâna gelen müşterilerin kendisi ve durumu ile çok ilgilendiklerini ifade eden Mehmet, “Bazıları benim bu işi yapabildiğime inanmıyor. Sonradan gözleri ile görüp şahit olduktan sonra tebrik ediyorlar. Allah bana sağlık verdikçe bu işi yapmak istiyorum. Evde oturup boş vakit geçirmeye hiç niyetim yok” diye konuştu.

‘YARIM SAATTE MOTORU SÖKTÜ’

Bölgedeki esnaf Mehmet Doğanay’dan çok memnun. Atılım Termal Motel’in sahibi Mesut Vural, “Bir gün arabamı götürdüm. Yarım saatte motoru söktü. Arabanın amortisörü değişecekti. Değiştirdi. Ben görme engelli olduğunu başta anlamadım. Anlayınca tedirgin oldum, acaba vidalar düşmesin diye. Usta ‘Benden daha sağlam yapmıştır. İçin rahat olsun’ dedi. Hakikaten de çok sağlam yapıyor” diye konuştu.

PATRONU: ONUN SAYESİNDE MÜŞTERİLERİM ARTTI

Doğanay’ın çalıştığı Doğan Oto’nun sahibi Muhsin Doğan “Müşteriler önce Mehmet’in gözlerinin görmediğini anlamıyor. Sonra fark ettiklerinde yaptığı işten endişe duyuyorlar ama ben onları kendimden daha sağlam yaptığına ikna ediyorum. O aynı zamanda benim çocukluk arkadaşım. Her akşam evinden alır bırakırım. Sayesinde müşterilerim arttı” diyor.